FatTwin A+ Server AS -F1114S-FT
Арт. AS -4124GS-TNR
Продается и поддерживается только в составе готовой системы
Нашли дешевле?
| Motherboard | Super H12DSG-O-CPU |
| System Memory - Memory Capacity | 32 DIMM slots * Up to 8TB 3DS ECC DDR4-3200MHz RDIMM/LRDIMM |
| System Memory - Memory Type | 3200MHz ECC DDR4 RDIMM/LRDIMM ** |
| On-Board Devices - Chipset | System on Chip (SoC) |
| On-Board Devices - SATA | SATA3 (6Gbps) |
| On-Board Devices - IPMI | Support for Intelligent Platform Management Interface v.2.0 IPMI 2.0 with virtual media over LAN and KVM-over-LAN support |
| On-Board Devices - Network Controllers | Provided via riser card |
| Input Output - LAN | 2 RJ45 GbE LAN ports (rear) 1 RJ45 Dedicated IPMI LAN port |
| Input Output - USB | 2 USB 3.0 ports (rear) |
| Input Output - Video | 1 VGA Connector |
| PC Health Monitoring - FAN | Fans with tachometer monitoring Status monitor for speed control Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors |
| PC Health Monitoring - Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for fan connectors |
| PC Health Monitoring - Other Features | RoT |
| Chassis - Form Factor | 4U Rackmountable Rackmount Kit (MCP-290-00057-0N) |
| Chassis - Model | CSE-418G2TS-R4016BP |
| Expansion Slots - PCI-Express | 9 PCI-E 4.0 x16 (FHFL) slots or 10 PCI-E 4.0 x16 (FHFL) slots without NVMe devices |
| System Cooling - Fans | 8x 11.5K RPM heavy duty fans |
| Power Supply | 2000W Redundant Power Supplies with PMBus |
| Power Supply - 12V | Max: 83A / Min: 0A (100-127Vac) Max: 150A / Min: 0A (200-220Vac) Max: 165A / Min: 0A (220-230Vac) Max: 166A / Min: 0A (230-240Vac) Max: 166A / Min: 0A (220-240Vac) (UL only) |
| Power Supply - Certification | Titanium Level [ Test Report ] |
| System BIOS - BIOS Type | AMI 32Mb SPI Flash ROM |
| ProcessorCache - CPU | Dual AMD EPYC™ 7003/7002 Series Processors (The latest AMD EPYC™ 7003 Series Processor with AMD 3D V-Cache™ Technology requires BIOS version 2.3 or newer) * Socket SP3 Supports CPU TDP up to 280W ** |
| ProcessorCache - Note | * Supports 2 CPUs only – single socket not supported ** Certain CPUs with high TDP may be supported only under specific conditions. Please contact Supermicro Technical Support for additional information about specialized system optimization |
| Management - Software | IPMI 2.0 KVM with dedicated LAN SSM , SPM , SUM SuperDoctor® 5 Watchdog |
| On-Board Devices - Graphics | ASPEED AST2500 BMC |
| Dimensions - Width | 17.2" (437mm) |
| Dimensions - Height | 7.0" (178mm) |
| Dimensions - Depth | 29" (737mm) |
| Dimensions - Weight | Net Weight: 65.5 lbs (29.7 kg) Gross Weight: 100 lbs (45.3 kg) |
| Dimensions - Available Colors | Black |
| PC Health Monitoring - CPU | Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory. 4+1 Phase-switching voltage regulator |
| System Memory - Note | * Minimum 4 DIMMs per CPU required with EPYC 7003 Series processors ** In 2DPC configurations memory speed is up to 2933MHz |
| Operating Environment - RoHS | RoHS Compliant |
| Operating Environment - Environmental Spec | Operating Temperature: 10°C ~ 35°C (50°F ~ 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
| ProcessorCache - Cores | Up to 128 Cores (64 per CPU) |
| Drive Bays Storage - Hot-swap | Up to 24x 2.5" SAS/SATA drive bays 2x 2.5" SATA supported natively * 4x 2.5" NVMe (Gen3 only) supported natively RAID controller option available for 24 HDDs |
| Power Supply - Total Output Power | 1000W: 100 – 127Vac 1800W: 200 – 220Vac 1980W: 220 – 230Vac 2000W: 230 – 240Vac 2000W: 220 – 240Vac (UL only) |
| Power Supply - DimensionW x H x L | 73.5 x 40 x 203 mm |
| Power Supply - Input | 100-127Vac / 12-9A / 50-60Hz 200-220Vac / 10-9.8A / 50-60Hz 220-230Vac / 10-9.8A / 50-60Hz 230-240Vac / 10-9.8A / 50-60Hz 220-240Vac / 11-10A / 50-60Hz (UL only) |
| Power Supply - 12Vsb | Max: 3.5A / Min: 0A |
| Power Supply - Output Type | 25 Pairs Gold Finger Connector |
| Dimensions - Package | 26.57" (H) x 27" (W) x 41" (D) |
| Input Output - COM Port | 1 COM port (header) |
| GPU - Supported GPUs | 8 Double-Width/Single-Width PCI-E 3.0/4.0 x16 Card (Full Height Full Length) NVIDIA A100, V100, A40, T4, Quadro RTX, AMD Instinct Supports both active and passive cooled GPUs Compatible GPU list |
| GPU - CPU-GPU Interconnect | PCI-E Gen 4 x16 Direct Connect CPU-GPU Dual-Root |
| GPU - GPU-GPU Interconnect | NVIDIA® NVLink™ Bridge (Optional), AMD Infinity Fabric (optional) |
| Drive Bays Storage - Note | * 2x drives in RAID 1 only via onboard Marvell 9230 |
| Input Output - SATASAS | 24 SATA/SAS with a controller |
| Product SKUs- Discontinued SKU EOL Please contact sales-rep for alternative options - AS -4124GS-TNR | A+ Server 4124GS-TNR ( Black ) |
Отзывы
Загрузка отзывов...
Добавить отзыв
Оплачивайте покупки удобным способом. В интернет-магазине доступно 3 варианта оплаты:
- Наличные при самовывозе или доставке курьером. Специалист свяжется с вами в день доставки, чтобы уточнить время и заранее подготовить сдачу с любой купюры. Вы подписываете товаросопроводительные документы, вносите денежные средства, получаете товар и чек.
- Безналичный расчет при самовывозе или оформлении в интернет-магазине: карты МИР, Visa и MasterCard. Чтобы оплатить покупку, система перенаправит вас на сервер системы ASSIST. Здесь нужно ввести номер карты, срок действия и имя держателя.
- ЮMoney при онлайн-заказе. Для совершения покупки система перенаправит вас на страницу платежного сервиса. Здесь необходимо заполнить форму по инструкции.
Экономьте время на получении заказа. В интернет-магазине доступно 4 варианта доставки:
- Курьерская доставка работает с 9.00 до 19.00. Когда товар поступит на склад, курьерская служба свяжется для уточнения деталей. Специалист предложит выбрать удобное время доставки и уточнит адрес. Осмотрите упаковку на целостность и соответствие указанной комплектации.
- Самовывоз из магазина. Список торговых точек для выбора появится в корзине. Когда заказ поступит на склад, вам придет уведомление. Для получения заказа обратитесь к сотруднику в кассовой зоне и назовите номер.
- Постамат. Когда заказ поступит на точку, на ваш телефон или e-mail придет уникальный код. Заказ нужно оплатить в терминале постамата. Срок хранения — 3 дня.
- Почтовая доставка через почту России. Когда заказ придет в отделение, на ваш адрес придет извещение о посылке. Перед оплатой вы можете оценить состояние коробки: вес, целостность. Вскрывать коробку самостоятельно вы можете только после оплаты заказа. Один заказ может содержать не больше 10 позиций и его стоимость не должна превышать 100 000 р.
