SuperServer 1019D-16C-RDN13TP+
Арт. SYS-1019D-16C-FRN5TP
Нашли дешевле?
| Motherboard | Super X11SDS-16C; Super X11SDS-16C; Super X11SDS-16C; Super X11SDS-16C |
| Processor - CPU | Intel® Xeon® processor D-2183IT , CPU TDP support 100W |
| System Memory - Memory Capacity | Up to 512GB DDR4 ECC LRDIMM Up to 256GB DDR4 ECC RDIMM 4 DIMM slots |
| System Memory - Memory Type | 2666/2400/2133MHz ECC DDR4 L/RDIMM Operating speed up to 2400MHz |
| System Memory - DIMM Sizes | 128GB, 64GB, 32GB, 16GB |
| System Memory - Memory Voltage | 1.2 V |
| On-Board Devices - Chipset | System on Chip (SoC) |
| On-Board Devices - SATA | SATA3 (6Gbps) ports via SoC controller |
| On-Board Devices - IPMI | Support for Intelligent Platform Management Interface v.2.0 IPMI 2.0 with virtual media over LAN and KVM-over-LAN support |
| On-Board Devices - Network Controllers | Dual 10G SFP+ via SoC Dual 10GBase-T (share with IPMI) |
| On-Board Devices - Video | VGA via BMC (option) |
| Input Output - SATA | 2 SATA3 (6Gbps) ports |
| Input Output - LAN | 2 RJ45 10GbE LAN ports (shared with IPMI) 2 10G SFP+ LAN ports 1 Ethernet Management port |
| Input Output - USB | 2 USB 3.0 ports (front) |
| Input Output - Video | 1 VGA port |
| Input Output - Serial Port Header | 1 COM via RJ45 or Micro USB |
| Chassis - Form Factor | 1U Rackmount |
| Chassis - Model | CSE-103-R407B |
| Dimensions and Weight - Height | 1.7" (43mm) |
| Dimensions and Weight - Width | 17.2" (437mm) |
| Dimensions and Weight - Depth | 15" (381mm) |
| Dimensions and Weight - Package | 8" (H) x 25" (W) x 27" (D) |
| Dimensions and Weight - Weight | Gross Weight: 26.9 lbs (12.2 kg) Net Weight: 15.9 lbs (7.21 kg) |
| Dimensions and Weight - Available Colors | Black |
| Front Panel - Buttons | Power On/Off button System Reset button |
| Front Panel - LEDs | Power LED Hard drive activity LED Network activity LEDs System Information LED |
| Expansion Slots - PCI-Express | 4 PCI-E 3.0 x8 slots for AIOM (AIOM is sold separately, it is not included in this standard/barebone system) |
| Expansion Slots - M2 | 2 M-Keys 2242/80/110 (PCI-E 3.0 x4/SATA) (space share with one 2.5" drive bay) 1 B-Key 3042 (PCI-E 3.0 x4/SATA) 1 E-Key 2230 (PCI-E 3.0 x2) |
| System Cooling - Fans | 5x 40x40x56 mm 13K-11K RPM Counter-rotating Fans |
| System BIOS - BIOS Type | 128Mb SPI Flash with AMI BIOS |
| Operating Environment Compliance - RoHS | RoHS Compliant |
| Operating Environment Compliance - Environmental Spec | Operating Temperature: 0°C to 45°C (32°F to 113°F) Non-operating Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
| ACDC240V Input Redundant Power Supplies | 400W 1U Redundant Power Supplies with PMbus; 400W 1U Redundant Power Supplies with PMbus; 400W 1U Redundant Power Supplies with PMbus; 400W 1U Redundant Power Supplies with PMbus |
| ACDC240V Input Redundant Power Supplies - Total Output Power | 400W |
| ACDC240V Input Redundant Power Supplies - DimensionW x H x L | 54.5 x 40 x 220 mm |
| ACDC240V Input Redundant Power Supplies - Input | 100 - 240Vac / 6.0 - 3.0A / 50-60Hz 200 - 240Vdc / 3.4 - 3.2A (CCC Only) |
| ACDC240V Input Redundant Power Supplies - 12V | Max: 33A / Min: 0.5A |
| ACDC240V Input Redundant Power Supplies - 5V sb | Max: 3A / Min: 0A |
| ACDC240V Input Redundant Power Supplies - Output Type | Gold Finger Connector Mating with Molex 45984-4343 |
| ACDC240V Input Redundant Power Supplies - Certification | Platinum Level Certified [ Test Report ] |
| Parts List - Items Included | Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X11SDS-16C CSE-103-R407B; Super X11SDS-16C Motherboard 1U Chassis; Add-on Card / Module; AOM-SMF-TP4F-P; I/O Module for X11SDS, 2x SFP+, 2x 10G RJ45, 1x 1G RJ45, 1x RJ45 Console (mux micro-USB), 2x USB3.0, PDB,RoHS; Cable 1; CBL-0082L; Y split , big 4 pin to two RA SATA power extension 15cm, 18AWG; Cable 2; CBL-0212L; 4 PIN POWER CABLE FOR SC808 S809, S-RA, 20CM, 20AWG; Cable 3; CBL-0473L; SATA,INT,ROUND,ST-ST,21CM,30AWG; Cable 4; CBL-CDAT-0850; CBL,VGA,DB15/F,w/Bracket TO 2X8F/P2.54,50CM,28/30AWG,RoHS; * Power Supply; PWS-407P-1R; AC and DC 240V Input, 400W, Platinum Level, Redundancy power supply meet PMBus Revision 1.2 requirement,RoHS/REACH; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X11SDS-16C CSE-103-R407B; Super X11SDS-16C Motherboard 1U Chassis; Add-on Card / Module; AOM-SMF-TP4F-P; I/O Module for X11SDS, 2x SFP+, 2x 10G RJ45, 1x 1G RJ45, 1x RJ45 Console (mux micro-USB), 2x USB3.0, PDB,RoHS; Cable 1; CBL-0082L; Y split , big 4 pin to two RA SATA power extension 15cm, 18AWG; Cable 2; CBL-0212L; 4 PIN POWER CABLE FOR SC808 S809, S-RA, 20CM, 20AWG; Cable 3; CBL-0473L; SATA,INT,ROUND,ST-ST,21CM,30AWG; Cable 4; CBL-CDAT-0850; CBL,VGA,DB15/F,w/Bracket TO 2X8F/P2.54,50CM,28/30AWG,RoHS; * Power Supply; PWS-407P-1R; AC and DC 240V Input, 400W, Platinum Level, Redundancy power supply meet PMBus Revision 1.2 requirement,RoHS/REACH; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X11SDS-16C CSE-103-R407B; Super X11SDS-16C Motherboard 1U Chassis; Add-on Card / Module; AOM-SMF-TP4F-P; I/O Module for X11SDS, 2x SFP+, 2x 10G RJ45, 1x 1G RJ45, 1x RJ45 Console (mux micro-USB), 2x USB3.0, PDB,RoHS; Cable 1; CBL-0082L; Y split , big 4 pin to two RA SATA power extension 15cm, 18AWG; Cable 2; CBL-0212L; 4 PIN POWER CABLE FOR SC808 S809, S-RA, 20CM, 20AWG; Cable 3; CBL-0473L; SATA,INT,ROUND,ST-ST,21CM,30AWG; Cable 4; CBL-CDAT-0850; CBL,VGA,DB15/F,w/Bracket TO 2X8F/P2.54,50CM,28/30AWG,RoHS; * Power Supply; PWS-407P-1R; AC and DC 240V Input, 400W, Platinum Level, Redundancy power supply meet PMBus Revision 1.2 requirement,RoHS/REACH; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X11SDS-16C CSE-103-R407B; Super X11SDS-16C Motherboard 1U Chassis; Add-on Card / Module; AOM-SMF-TP4F-P; I/O Module for X11SDS, 2x SFP+, 2x 10G RJ45, 1x 1G RJ45, 1x RJ45 Console (mux micro-USB), 2x USB3.0, PDB,RoHS; Cable 1; CBL-0082L; Y split , big 4 pin to two RA SATA power extension 15cm, 18AWG; Cable 2; CBL-0212L; 4 PIN POWER CABLE FOR SC808 S809, S-RA, 20CM, 20AWG; Cable 3; CBL-0473L; SATA,INT,ROUND,ST-ST,21CM,30AWG; Cable 4; CBL-CDAT-0850; CBL,VGA,DB15/F,w/Bracket TO 2X8F/P2.54,50CM,28/30AWG,RoHS; * Power Supply; PWS-407P-1R; AC and DC 240V Input, 400W, Platinum Level, Redundancy power supply meet PMBus Revision 1.2 requirement,RoHS/REACH |
| Optional Parts List | Part Number; Description; AOC-AG-i8; AIOM 8-port GbE RJ45, 2x Intel i350-AM4,RoHS; AOC-AG-i4S; AIOM 4-port GbE SFP, Intel i350-AM4,RoHS; AOC-ATG-I2T-P; AIOM 2-port 10GBase-T, Intel X550,RoHS; AOC-A25G-B2S-P; AIOM 2-port 25GbE SFP28, Broadcom BCM57414,RoHS; E1.S (EDSFF Short); HDS-IEN0-SSDPEYKX040T8; Intel DC P4511 EDSFF E1.S TLC 5.9mm 4TB; E1.S Tray; MCP-220-12105-0N; SC121EF EDSFF-S cage (36mm height x9.5mm W); E1.S Air Shroud; MCP-310-10302-0B; Mylar Air Shroud for SC103 (X11SDS), for EDSFF; Rack Bracket; MCP-290-00016-0N; 1U open rack bracket set for CSE-PT51L, MCP-290-00054-0N; Part Number; Description; AOC-AG-i8; AIOM 8-port GbE RJ45, 2x Intel i350-AM4,RoHS; AOC-AG-i4S; AIOM 4-port GbE SFP, Intel i350-AM4,RoHS; AOC-ATG-I2T-P; AIOM 2-port 10GBase-T, Intel X550,RoHS; AOC-A25G-B2S-P; AIOM 2-port 25GbE SFP28, Broadcom BCM57414,RoHS; E1.S (EDSFF Short); HDS-IEN0-SSDPEYKX040T8; Intel DC P4511 EDSFF E1.S TLC 5.9mm 4TB; E1.S Tray; MCP-220-12105-0N; SC121EF EDSFF-S cage (36mm height x9.5mm W); E1.S Air Shroud; MCP-310-10302-0B; Mylar Air Shroud for SC103 (X11SDS), for EDSFF; Rack Bracket; MCP-290-00016-0N; 1U open rack bracket set for CSE-PT51L, MCP-290-00054-0N; Part Number; Description; AOC-AG-i8; AIOM 8-port GbE RJ45, 2x Intel i350-AM4,RoHS; AOC-AG-i4S; AIOM 4-port GbE SFP, Intel i350-AM4,RoHS; AOC-ATG-I2T-P; AIOM 2-port 10GBase-T, Intel X550,RoHS; AOC-A25G-B2S-P; AIOM 2-port 25GbE SFP28, Broadcom BCM57414,RoHS; E1.S (EDSFF Short); HDS-IEN0-SSDPEYKX040T8; Intel DC P4511 EDSFF E1.S TLC 5.9mm 4TB; E1.S Tray; MCP-220-12105-0N; SC121EF EDSFF-S cage (36mm height x9.5mm W); E1.S Air Shroud; MCP-310-10302-0B; Mylar Air Shroud for SC103 (X11SDS), for EDSFF; Rack Bracket; MCP-290-00016-0N; 1U open rack bracket set for CSE-PT51L, MCP-290-00054-0N; Part Number; Description; AOC-AG-i8; AIOM 8-port GbE RJ45, 2x Intel i350-AM4,RoHS; AOC-AG-i4S; AIOM 4-port GbE SFP, Intel i350-AM4,RoHS; AOC-ATG-I2T-P; AIOM 2-port 10GBase-T, Intel X550,RoHS; AOC-A25G-B2S-P; AIOM 2-port 25GbE SFP28, Broadcom BCM57414,RoHS; E1.S (EDSFF Short); HDS-IEN0-SSDPEYKX040T8; Intel DC P4511 EDSFF E1.S TLC 5.9mm 4TB; E1.S Tray; MCP-220-12105-0N; SC121EF EDSFF-S cage (36mm height x9.5mm W); E1.S Air Shroud; MCP-310-10302-0B; Mylar Air Shroud for SC103 (X11SDS), for EDSFF; Rack Bracket; MCP-290-00016-0N; 1U open rack bracket set for CSE-PT51L, MCP-290-00054-0N |
| Management - Software | Intel® Node Manager IPMI 2.0 NMI SUM Watch Dog SuperDoctor® 5 |
| Drive Bays - Internal | 2x 2.5" drive bays (one drive space shares with M.2) |
| Drive Bays - Others | 2 E1.S (40°C ambient temperature only) |
| Processor - Cores Cache | 16 Cores,32 Threads |
| Product SKUs - SYS-1019D-16C-FRN5TP | SuperServer 1019D-16C-FRN5TP ( Black ) |
Отзывы
Загрузка отзывов...
Добавить отзыв
Оплачивайте покупки удобным способом. В интернет-магазине доступно 3 варианта оплаты:
- Наличные при самовывозе или доставке курьером. Специалист свяжется с вами в день доставки, чтобы уточнить время и заранее подготовить сдачу с любой купюры. Вы подписываете товаросопроводительные документы, вносите денежные средства, получаете товар и чек.
- Безналичный расчет при самовывозе или оформлении в интернет-магазине: карты МИР, Visa и MasterCard. Чтобы оплатить покупку, система перенаправит вас на сервер системы ASSIST. Здесь нужно ввести номер карты, срок действия и имя держателя.
- ЮMoney при онлайн-заказе. Для совершения покупки система перенаправит вас на страницу платежного сервиса. Здесь необходимо заполнить форму по инструкции.
Экономьте время на получении заказа. В интернет-магазине доступно 4 варианта доставки:
- Курьерская доставка работает с 9.00 до 19.00. Когда товар поступит на склад, курьерская служба свяжется для уточнения деталей. Специалист предложит выбрать удобное время доставки и уточнит адрес. Осмотрите упаковку на целостность и соответствие указанной комплектации.
- Самовывоз из магазина. Список торговых точек для выбора появится в корзине. Когда заказ поступит на склад, вам придет уведомление. Для получения заказа обратитесь к сотруднику в кассовой зоне и назовите номер.
- Постамат. Когда заказ поступит на точку, на ваш телефон или e-mail придет уникальный код. Заказ нужно оплатить в терминале постамата. Срок хранения — 3 дня.
- Почтовая доставка через почту России. Когда заказ придет в отделение, на ваш адрес придет извещение о посылке. Перед оплатой вы можете оценить состояние коробки: вес, целостность. Вскрывать коробку самостоятельно вы можете только после оплаты заказа. Один заказ может содержать не больше 10 позиций и его стоимость не должна превышать 100 000 р.
