SuperServer 1019S-MP
Арт. SYS-1019S-M2
Нашли дешевле?
| Motherboard | Super X11SSZ-QF; Super X11SSZ-QF; Super X11SSZ-QF; Super X11SSZ-QF |
| System Memory - Memory Capacity | 4x 288-pin DDR4 DIMM slots Up to 64GB DDR4 Non-ECC UDIMM |
| System Memory - Memory Type | 2400/2133/1866/1600MHz Non-ECC DDR4 SDRAM 72-bit, 288-pin (UDIMM) gold-plated DIMMs |
| System Memory - DIMM Sizes | 16GB, 8GB, 4GB |
| System Memory - Memory Voltage | 1.2 V |
| On-Board Devices - Chipset | Intel® Q170 Express chipset |
| On-Board Devices - SATA | SATA3 (6Gbps) via Intel® Q170 Express controller RAID 0, 1 support |
| On-Board Devices - IPMI | Support for Intelligent Platform Management Interface v.2.0 IPMI 2.0 with virtual media over LAN and KVM-over-LAN support ASPEED AST2400 BMC |
| On-Board Devices - Network Controllers | Intel® PHY i219LM + Intel® i210AT Gigabit Ethernet LAN Controllers Virtual Machine Device Queues reduce I/O overhead Supports 10BASE-T, 100BASE-TX, and 1000BASE-T, RJ45 output |
| On-Board Devices - Video | ASPEED AST2400 BMC and Intel HD Graphics 530 |
| Input Output - SATA | 2 SATA3 (6Gbps) ports; RAID 0, 1 |
| Input Output - LAN | 2 RJ45 Gigabit Ethernet LAN ports 1 RJ45 Dedicated IPMI LAN port |
| Input Output - USB | 2 USB 3.0 ports (2 rear) 3 USB 2.0 ports (2 rear + 1 Type A) |
| Input Output - Serial Port Header | 2 serial headers |
| Input Output - SuperDOM | 1 SuperDOM (Disk on Module) port with built-in power |
| PC Health Monitoring - Voltage | Monitors for CPU Cores, +3.3V, +5V, +12V, +5V Standby, VBAT, HT, Memory, Chipset Voltages. |
| PC Health Monitoring - FAN | Total of 6 fan headers supporting up to 6 fans 6 fans with tachometer status monitoring Status monitor for speed control Status monitor for on/off control Low noise fan speed control Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors |
| PC Health Monitoring - Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment CPU thermal trip support I 2 C temperature sensing logic Thermal Monitor 2 (TM2) support PECI |
| PC Health Monitoring - LED | System Information LED Suspend static indicator LED UID/Remote UID |
| PC Health Monitoring - Other Features | Chassis intrusion detection Chassis intrusion header RoHS, Halogen Free |
| Chassis - Form Factor | 1U Rackmount |
| Chassis - Model | CSE-514-407C-1P |
| Dimensions and Weight - Height | 1.7" (43mm) |
| Dimensions and Weight - Width | 17.2" (437mm) |
| Dimensions and Weight - Depth | 16.9" (429mm) |
| Dimensions and Weight - Package | 8" (H) x 24" (W) x 24" (D) |
| Dimensions and Weight - Weight | Gross Weight: 30.4 lbs (13.8 kg) Net Weight: 17.6 lbs (8 kg) |
| Dimensions and Weight - Available Colors | Black |
| Front Panel - Buttons | Power On/Off button System Reset button |
| Front Panel - LEDs | Power LED Hard drive activity LED 2 Network activity LEDs System Information LED |
| Expansion Slots - PCI-Express | 1 PCI-E 3.0 x16 (in x16 slot) |
| System Cooling - Fans | 4x 40x56mm PWM fan; 2x fans for AOC cooling |
| Power Supply | 400W Platinum level power supply with PMBus and I2C; 400W Platinum level power supply with PMBus and I2C; 400W Platinum level power supply with PMBus and I2C; 400W Platinum level power supply with PMBus and I2C |
| Power Supply - Certification | Platinum Level |
| System BIOS - BIOS Type | 128Mb SPI Flash EEPROM with AMI BIOS |
| Operating Environment Compliance - RoHS | RoHS Compliant |
| Operating Environment Compliance - Environmental Spec | Operating Temperature: 0°C to 40°C (32°F to 104°F) Non-operating Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
| Parts List - Items Included | Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X11SSZ-QF CSE-514-407C-1P; Super X11SSZ-QF Motherboard 1U Chassis; Cable 1; CBL-0082L; Y split , big 4 pin to two RA SATA power extension 15cm, 18AWG; Cable 2; CBL-0227L; SATA,INT,ROUND,ST-RA,48CM,26AWG; Cable 3; CBL-0296L; 4 pin to 4 pin fan extension cord, for PWM fan. 23cm. 24AWG; Cable 4; CBL-0062L; PWEX,2X4M/P4.2 TO 2X4F/P4.2,12V,BLK*4,YEL*4,20CM,18AWG; LBL-0108; CAUTION LABEL FOR REDUNDANT PWR SYSTEMS; MCP-260-00094-0N; 1U I/O Shield for X11SSZ with EMI Gasket,RoHS/REACH; Riser Card; RSC-RR1U-E16; RSC-RR1U-E16 with PIC-E x16 output; Heatsink / Retention; SNK-P0046P; 1U PASSIVE CPU HS FOR INTEL LGA1156; Power Supply; PWS-407P-1R; AC and DC 240V Input, 400W, Platinum Level, Redundancy power supply meet PMBus Revision 1.2 requirement,RoHS/REACH; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X11SSZ-QF CSE-514-407C-1P; Super X11SSZ-QF Motherboard 1U Chassis; Cable 1; CBL-0082L; Y split , big 4 pin to two RA SATA power extension 15cm, 18AWG; Cable 2; CBL-0227L; SATA,INT,ROUND,ST-RA,48CM,26AWG; Cable 3; CBL-0296L; 4 pin to 4 pin fan extension cord, for PWM fan. 23cm. 24AWG; Cable 4; CBL-0062L; PWEX,2X4M/P4.2 TO 2X4F/P4.2,12V,BLK*4,YEL*4,20CM,18AWG; LBL-0108; CAUTION LABEL FOR REDUNDANT PWR SYSTEMS; MCP-260-00094-0N; 1U I/O Shield for X11SSZ with EMI Gasket,RoHS/REACH; Riser Card; RSC-RR1U-E16; RSC-RR1U-E16 with PIC-E x16 output; Heatsink / Retention; SNK-P0046P; 1U PASSIVE CPU HS FOR INTEL LGA1156; Power Supply; PWS-407P-1R; AC and DC 240V Input, 400W, Platinum Level, Redundancy power supply meet PMBus Revision 1.2 requirement,RoHS/REACH; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X11SSZ-QF CSE-514-407C-1P; Super X11SSZ-QF Motherboard 1U Chassis; Cable 1; CBL-0082L; Y split , big 4 pin to two RA SATA power extension 15cm, 18AWG; Cable 2; CBL-0227L; SATA,INT,ROUND,ST-RA,48CM,26AWG; Cable 3; CBL-0296L; 4 pin to 4 pin fan extension cord, for PWM fan. 23cm. 24AWG; Cable 4; CBL-0062L; PWEX,2X4M/P4.2 TO 2X4F/P4.2,12V,BLK*4,YEL*4,20CM,18AWG; LBL-0108; CAUTION LABEL FOR REDUNDANT PWR SYSTEMS; MCP-260-00094-0N; 1U I/O Shield for X11SSZ with EMI Gasket,RoHS/REACH; Riser Card; RSC-RR1U-E16; RSC-RR1U-E16 with PIC-E x16 output; Heatsink / Retention; SNK-P0046P; 1U PASSIVE CPU HS FOR INTEL LGA1156; Power Supply; PWS-407P-1R; AC and DC 240V Input, 400W, Platinum Level, Redundancy power supply meet PMBus Revision 1.2 requirement,RoHS/REACH; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X11SSZ-QF CSE-514-407C-1P; Super X11SSZ-QF Motherboard 1U Chassis; Cable 1; CBL-0082L; Y split , big 4 pin to two RA SATA power extension 15cm, 18AWG; Cable 2; CBL-0227L; SATA,INT,ROUND,ST-RA,48CM,26AWG; Cable 3; CBL-0296L; 4 pin to 4 pin fan extension cord, for PWM fan. 23cm. 24AWG; Cable 4; CBL-0062L; PWEX,2X4M/P4.2 TO 2X4F/P4.2,12V,BLK*4,YEL*4,20CM,18AWG; LBL-0108; CAUTION LABEL FOR REDUNDANT PWR SYSTEMS; MCP-260-00094-0N; 1U I/O Shield for X11SSZ with EMI Gasket,RoHS/REACH; Riser Card; RSC-RR1U-E16; RSC-RR1U-E16 with PIC-E x16 output; Heatsink / Retention; SNK-P0046P; 1U PASSIVE CPU HS FOR INTEL LGA1156; Power Supply; PWS-407P-1R; AC and DC 240V Input, 400W, Platinum Level, Redundancy power supply meet PMBus Revision 1.2 requirement,RoHS/REACH |
| Optional Parts List | Part Number; Description; Power Supply; PWS-407P-1R; AC and DC 240V Input, 400W, Platinum Level, Redundancy power supply meet PMBus Revision 1.2 requirement,RoHS/REACH; Power Supply; PWS-206B-1R; Battery Backup Unit; Part Number; Description; Power Supply; PWS-407P-1R; AC and DC 240V Input, 400W, Platinum Level, Redundancy power supply meet PMBus Revision 1.2 requirement,RoHS/REACH; Power Supply; PWS-206B-1R; Battery Backup Unit; Part Number; Description; Power Supply; PWS-407P-1R; AC and DC 240V Input, 400W, Platinum Level, Redundancy power supply meet PMBus Revision 1.2 requirement,RoHS/REACH; Power Supply; PWS-206B-1R; Battery Backup Unit; Part Number; Description; Power Supply; PWS-407P-1R; AC and DC 240V Input, 400W, Platinum Level, Redundancy power supply meet PMBus Revision 1.2 requirement,RoHS/REACH; Power Supply; PWS-206B-1R; Battery Backup Unit |
| ProcessorCache - CPU | Intel® 7th/6th Gen Core i7/i5/i3 series, Intel® Celeron®, Intel® Pentium® processors; CPU TDP support up to 80W TDP Single Socket H4 (LGA 1151) |
| ProcessorCache - Note | BIOS version 2.0 or above is required to support 7th Generation Intel® Core™ Processors |
| On-Board Devices - Audio | RealTek ALC 888S High Definition Audio |
| Input Output - VideoDisplay | 2 DP (Display Port), 1 DVI-I from Intel® HD Graphics, 1 VGA from AST2400 3 Independent Displays from Processor Graphics, VGA is from AST2400 for BMC KVM |
| Product SKUs - SYS-1019S-M2 | SuperServer 1019S-M2 ( Black ) |
| System BIOS - BIOS Features | Plug and Play (PnP) DMI 2.3 PCI 3.0 ACPI 5.0 USB Keyboard support Hardware BIOS Virus protection SMBIOS 3.0 UEFI 2.3.1 RTC (Real Time Clock) Wakeup |
| Management - Software | AMT IPMI 2.0 with KVM support NMI vPro Watch Dog SuperDoctor® 5 |
| Management - Power Configurations | ACPI Power Management Keyboard Wakeup from Soft-Off CPU Fan auto-off in sleep mode Power-on mode for AC power recovery |
| Drive Bays - Internal | 2 Fixed 2.5" SATA3 drive bays |
| Power Supply - AC Input | 400W: 100-240 V, 50-60 Hz |
| Power Supply - DC Output5V standby | 3 Amp |
| Power Supply - DC Output12V | 33 Amp |
Отзывы
Загрузка отзывов...
Добавить отзыв
Оплачивайте покупки удобным способом. В интернет-магазине доступно 3 варианта оплаты:
- Наличные при самовывозе или доставке курьером. Специалист свяжется с вами в день доставки, чтобы уточнить время и заранее подготовить сдачу с любой купюры. Вы подписываете товаросопроводительные документы, вносите денежные средства, получаете товар и чек.
- Безналичный расчет при самовывозе или оформлении в интернет-магазине: карты МИР, Visa и MasterCard. Чтобы оплатить покупку, система перенаправит вас на сервер системы ASSIST. Здесь нужно ввести номер карты, срок действия и имя держателя.
- ЮMoney при онлайн-заказе. Для совершения покупки система перенаправит вас на страницу платежного сервиса. Здесь необходимо заполнить форму по инструкции.
Экономьте время на получении заказа. В интернет-магазине доступно 4 варианта доставки:
- Курьерская доставка работает с 9.00 до 19.00. Когда товар поступит на склад, курьерская служба свяжется для уточнения деталей. Специалист предложит выбрать удобное время доставки и уточнит адрес. Осмотрите упаковку на целостность и соответствие указанной комплектации.
- Самовывоз из магазина. Список торговых точек для выбора появится в корзине. Когда заказ поступит на склад, вам придет уведомление. Для получения заказа обратитесь к сотруднику в кассовой зоне и назовите номер.
- Постамат. Когда заказ поступит на точку, на ваш телефон или e-mail придет уникальный код. Заказ нужно оплатить в терминале постамата. Срок хранения — 3 дня.
- Почтовая доставка через почту России. Когда заказ придет в отделение, на ваш адрес придет извещение о посылке. Перед оплатой вы можете оценить состояние коробки: вес, целостность. Вскрывать коробку самостоятельно вы можете только после оплаты заказа. Один заказ может содержать не больше 10 позиций и его стоимость не должна превышать 100 000 р.
