SuperServer 5018R-WR
Арт. SYS-5018R-M
Нашли дешевле?
| Motherboard | Super X10SRi-F |
| Processor - CPU | Intel® Xeon® processor E5-2600 v4 † / v3, E5-1600 v4 † / v3 family (up to 145W TDP **) Single Socket R3 (LGA 2011) |
| Processor - Note | ** Motherboard supports this maximum TDP. Please verify your system can thermally support |
| System Memory - Memory Capacity | 8x 288-pin DDR4 DIMM slots Up to 1TB ECC 3DS LRDIMM Up to 512GB ECC LRDIMM Up to 256GB ECC RDIMM |
| System Memory - Memory Type | 2400 † / 2133/1866/1600MHz ECC DDR4 SDRAM 72-bit, 288-pin (RDIMM / LRDIMM) / 284-pin gold-plated DIMMs |
| System Memory - DIMM Sizes | 3DS LRDIMM: 128GB LRDIMM: 64GB, 32GB RDIMM: 32GB, 16GB, 8GB, 4GB |
| System Memory - Memory Voltage | 1.2 V |
| System Memory - Error Detection | Corrects single-bit errors Detects double-bit errors (using ECC memory) |
| On-Board Devices - Chipset | Intel® C612 chipset |
| On-Board Devices - SATA | SATA3 (6Gbps) via C612 controller RAID 0, 1, 5, 10 support |
| On-Board Devices - IPMI | Support for Intelligent Platform Management Interface v.2.0 IPMI 2.0 with virtual media over LAN and KVM-over-LAN support ASPEED AST2400 BMC |
| On-Board Devices - Network Controllers | Intel® i350-AM2 Dual Port Gigabit Ethernet Virtual Machine Device Queues reduce I/O overhead Supports 10BASE-T, 100BASE-TX, and 1000BASE-T, RJ45 output 1x Realtek RTL8201N PHY (dedicated IPMI) |
| On-Board Devices - Video | ASPEED AST2400 BMC |
| Input Output - SATA | 10x SATA3 (6Gbps) ports |
| Input Output - LAN | 2x RJ45 Gigabit Ethernet LAN ports 1x RJ45 Dedicated IPMI LAN port |
| Input Output - USB | 2x USB 3.0 ports (2 rear) 4x USB 2.0 ports (2 rear + 2 header) |
| Input Output - Video | 1x VGA port |
| Input Output - Serial Port Header | 1x Fast UART 16550 serial port 1x internal header |
| PC Health Monitoring - Voltage | Monitors for CPU Cores, +3.3V, +5V, +12V, +5V Standby, VBAT, HT, Memory, Chipset Voltages. |
| PC Health Monitoring - FAN | Total of 6 fan headers supporting up to 6 fans 6 fans with tachometer status monitoring Status monitor for speed control Status monitor for on/off control Low noise fan speed control Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors |
| PC Health Monitoring - Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment CPU thermal trip support I 2 C temperature sensing logic Thermal Monitor 2 (TM2) support PECI |
| PC Health Monitoring - LED | System Information LED Suspend static indicator LED UID/Remote UID |
| PC Health Monitoring - Other Features | Chassis intrusion detection Chassis intrusion header RoHS, Halogen Free |
| Chassis - Form Factor | 1U Rackmount |
| Chassis - Model | CSE-813MFTQ-350CB |
| Dimensions and Weight - Height | 1.7" (43mm) |
| Dimensions and Weight - Width | 17.2" (437mm) |
| Dimensions and Weight - Depth | 19.8" (503mm) |
| Dimensions and Weight - Package | 8.5" (H) x 24" (W) x 29.5" (D) |
| Dimensions and Weight - Weight | Gross Weight: 30.4 lbs (13.8 kg) Net Weight: 17.6 lbs (8 kg) |
| Dimensions and Weight - Available Colors | Black |
| Front Panel - Buttons | Power On/Off button System Reset button |
| Front Panel - LEDs | Power LED Hard drive activity LED 2x Network activity LEDs System Information LED |
| Expansion Slots - PCI-Express | 1x PCI-E 3.0 x16 slot |
| Drive Bays - Hot-swap | 4x 3.5" Hot-swap drive bays |
| Peripheral Drives - Optional | 2x 2.5" Fixed drives internal |
| Backplane | SAS/SATA HDD Backplane (SAS support requires optional SAS controller) |
| System Cooling - Fans | 4x 40x28mm 4-pin PWM Cooling Fans |
| Power Supply | 350W AC power supply w/ PFC |
| Power Supply - AC Voltage | 100-240 V, 50-60 Hz, 5.0-2.5 Amp |
| Power Supply - 5V | Max.: 15 Amp Min.: 0.2 Amp |
| Power Supply - 5V standby | Max.: 3 Amp Min.: 0 Amp |
| Power Supply - 12V | Max.: 29 Amp Min.: 0.5 Amp |
| Power Supply - -12V | Max.: 0.2 Amp Min.: 0 Amp |
| Power Supply - 33V | Max.: 12 Amp Min.: 0.2 Amp |
| Power Supply - Certification | Platinum Level Certified [ Test Report ] |
| System BIOS - BIOS Type | 8MB SPI Flash EEPROM with AMI BIOS |
| Operating Environment Compliance - RoHS | RoHS Compliant |
| Operating Environment Compliance - Environmental Spec | Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
| System BIOS - BIOS Features | DMI 2.3 PCI 2.3 ACPI 1.0 / 2.0 USB Keyboard support SMBIOS 2.3 |
| Input Output - DOM | 2x Super DOM (Disk on Module) ports |
| Processor - Core Cache | Up to 22 Cores † / Up to 55MB † Cache |
| Product SKUs- Discontinued SKU EOL Please contact sales-rep for alternative options - SYS-5018R-M | SuperServer 5018R-M ( Black ) |
Отзывы
Загрузка отзывов...
Добавить отзыв
Оплачивайте покупки удобным способом. В интернет-магазине доступно 3 варианта оплаты:
- Наличные при самовывозе или доставке курьером. Специалист свяжется с вами в день доставки, чтобы уточнить время и заранее подготовить сдачу с любой купюры. Вы подписываете товаросопроводительные документы, вносите денежные средства, получаете товар и чек.
- Безналичный расчет при самовывозе или оформлении в интернет-магазине: карты МИР, Visa и MasterCard. Чтобы оплатить покупку, система перенаправит вас на сервер системы ASSIST. Здесь нужно ввести номер карты, срок действия и имя держателя.
- ЮMoney при онлайн-заказе. Для совершения покупки система перенаправит вас на страницу платежного сервиса. Здесь необходимо заполнить форму по инструкции.
Экономьте время на получении заказа. В интернет-магазине доступно 4 варианта доставки:
- Курьерская доставка работает с 9.00 до 19.00. Когда товар поступит на склад, курьерская служба свяжется для уточнения деталей. Специалист предложит выбрать удобное время доставки и уточнит адрес. Осмотрите упаковку на целостность и соответствие указанной комплектации.
- Самовывоз из магазина. Список торговых точек для выбора появится в корзине. Когда заказ поступит на склад, вам придет уведомление. Для получения заказа обратитесь к сотруднику в кассовой зоне и назовите номер.
- Постамат. Когда заказ поступит на точку, на ваш телефон или e-mail придет уникальный код. Заказ нужно оплатить в терминале постамата. Срок хранения — 3 дня.
- Почтовая доставка через почту России. Когда заказ придет в отделение, на ваш адрес придет извещение о посылке. Перед оплатой вы можете оценить состояние коробки: вес, целостность. Вскрывать коробку самостоятельно вы можете только после оплаты заказа. Один заказ может содержать не больше 10 позиций и его стоимость не должна превышать 100 000 р.
