SuperServer 5038D-I
Арт. SYS-5038A-I
Нашли дешевле?
| Motherboard | Super X10SRA; Super X10SRA; Super X10SRA; Super X10SRA |
| Processor - CPU | Intel® Xeon® processor E5-2600 v4 † / v3, E5-1600 v4 † / v3 family or Intel® Core™ i7 series (up to 160W TDP **) Single Socket R3 (LGA 2011) |
| Processor - Note | ** Motherboard supports this maximum TDP. Please verify your system can thermally support |
| System Memory - Memory Capacity | 8x 288-pin DDR4 DIMM slots Up to 1TB ECC 3DS LRDIMM Up to 512GB ECC LRDIMM Up to 256GB ECC RDIMM Up to 128GB DDR4 ECC/non-ECC UDIMM (available with Core i7 only) |
| System Memory - Memory Type | 2400 † / 2133/1866/1600MHz ECC DDR4 SDRAM 72-bit, 288-pin (RDIMM / LRDIMM) / 284-pin gold-plated DIMMs |
| System Memory - DIMM Sizes | 3DS LRDIMM: 128GB LRDIMM: 64GB, 32GB RDIMM: 32GB, 16GB, 8GB, 4GB |
| System Memory - Memory Voltage | 1.2 V |
| System Memory - Error Detection | Corrects single-bit errors Detects double-bit errors (using ECC memory) |
| On-Board Devices - Chipset | Intel® C612 chipset |
| On-Board Devices - SATA | SATA3 (6Gbps) via C612 controller RAID 0, 1, 5, 10 support |
| On-Board Devices - Network Controllers | Intel® i210-AT Dual Port Gigabit Ethernet Supports 10BASE-T, 100BASE-TX, and 1000BASE-T, RJ45 output |
| Input Output - SATA | 10x SATA3 (6Gbps) ports via PCH |
| Input Output - LAN | 2x RJ45 Gigabit Ethernet LAN ports |
| Input Output - USB | 8x USB 3.0 ports (2 front + 6 rear) |
| Input Output - Serial Port Header | 1x header |
| PC Health Monitoring - Voltage | +12V, +3.3V, +5V, 1.05 (PCH), 1.2V (VDIMM), 3.3V standby, Chassis intrusion header, Monitors CPU voltages, VBAT |
| PC Health Monitoring - FAN | Total of 5 fan headers supporting up to 5 fans 5 fan headers with tachometer status monitoring Status monitor for speed control Status monitor for on/off control Low noise fan speed control Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors |
| PC Health Monitoring - Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment CPU thermal trip support I 2 C temperature sensing logic Thermal Monitor 2 (TM2) support PECI |
| Chassis - Form Factor | Mid-Tower |
| Chassis - Model | CSE-732D3-903B |
| Dimensions and Weight - Height | 16.7" (424mm) |
| Dimensions and Weight - Width | 7.6" (193mm) |
| Dimensions and Weight - Depth | 20.68" (525.3mm) |
| Dimensions and Weight - Weight | Gross Weight: 35.5 lbs (16.1kg) Net Weight: 29.5 lbs (13.4 kg) |
| Dimensions and Weight - Available Colors | Black |
| Front Panel - Buttons | Power On/Off button |
| Front Panel - LEDs | Power LED Hard drive activity LED Network activity LED System Information LED |
| Expansion Slots - PCI-Express | 4x PCI-E 3.0 x16 slots (runs at 16/16/NA/8 or 16/8/8/8) 2x PCI-E 2.0 x1 (in x4) slots PCI-E slot #1 supports (x4) and slot #4 (x16) is disabled when an Intel Core i7-5820K is installed |
| System Cooling - Fans | 1x 12cm front cooling fan |
| Power Supply | 900W AC multi output power supply; 900W AC multi output power supply; 900W AC multi output power supply; 900W AC multi output power supply |
| Power Supply - AC Voltage | 100-240 V, 50-60 Hz, 10-6 Amp |
| Power Supply - 5V | 25 Amp |
| Power Supply - -12V | 0.5 Amp |
| Power Supply - 33V | 25 Amp |
| Power Supply - Certification | Gold Level |
| System BIOS - BIOS Type | 128Mb SPI Flash EEPROM with AMI® BIOS |
| Operating Environment Compliance - RoHS | RoHS Compliant |
| Operating Environment Compliance - Environmental Spec | Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
| Parts List - Items Included | Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X10SRA CSE-732D3-903B; Super X10SRA Motherboard 3U Mid-Tower Chassis; Cable 1; CBL-0044L; SATA,INT,FLAT,57.7CM,26AWG; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X10SRA CSE-732D3-903B; Super X10SRA Motherboard 3U Mid-Tower Chassis; Cable 1; CBL-0044L; SATA,INT,FLAT,57.7CM,26AWG; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X10SRA CSE-732D3-903B; Super X10SRA Motherboard 3U Mid-Tower Chassis; Cable 1; CBL-0044L; SATA,INT,FLAT,57.7CM,26AWG; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X10SRA CSE-732D3-903B; Super X10SRA Motherboard 3U Mid-Tower Chassis; Cable 1; CBL-0044L; SATA,INT,FLAT,57.7CM,26AWG |
| Optional Parts List | Part Number; Description; CBL-0179L; SATA CABLE 70CM FLAT S-S PBF; HDD Cage; MCP-220-73201-0N; SC732 2.5" HDD Cage (4x Internal 2.5" HDD) - Single Pack; DVD-ROM; DVM-LITE-DVDRW24-HBT1; BLACK LITE-ON 5.25" HH 24X DVD-RW SATA DRIVE PBF; Heat Sink; SNK-P0050AP4; 4U active CPU heat sink; FAN-0124L4; High performance 12cm (1850rpm) cooling fan; Part Number; Description; CBL-0179L; SATA CABLE 70CM FLAT S-S PBF; HDD Cage; MCP-220-73201-0N; SC732 2.5" HDD Cage (4x Internal 2.5" HDD) - Single Pack; DVD-ROM; DVM-LITE-DVDRW24-HBT1; BLACK LITE-ON 5.25" HH 24X DVD-RW SATA DRIVE PBF; Heat Sink; SNK-P0050AP4; 4U active CPU heat sink; FAN-0124L4; High performance 12cm (1850rpm) cooling fan; Part Number; Description; CBL-0179L; SATA CABLE 70CM FLAT S-S PBF; HDD Cage; MCP-220-73201-0N; SC732 2.5" HDD Cage (4x Internal 2.5" HDD) - Single Pack; DVD-ROM; DVM-LITE-DVDRW24-HBT1; BLACK LITE-ON 5.25" HH 24X DVD-RW SATA DRIVE PBF; Heat Sink; SNK-P0050AP4; 4U active CPU heat sink; FAN-0124L4; High performance 12cm (1850rpm) cooling fan; Part Number; Description; CBL-0179L; SATA CABLE 70CM FLAT S-S PBF; HDD Cage; MCP-220-73201-0N; SC732 2.5" HDD Cage (4x Internal 2.5" HDD) - Single Pack; DVD-ROM; DVM-LITE-DVDRW24-HBT1; BLACK LITE-ON 5.25" HH 24X DVD-RW SATA DRIVE PBF; Heat Sink; SNK-P0050AP4; 4U active CPU heat sink; FAN-0124L4; High performance 12cm (1850rpm) cooling fan |
| On-Board Devices - Audio | RealTek ALC1150 High Definition Audio |
| Input Output - Audio | 7.1 HD Jacks |
| System BIOS - BIOS Features | Plug and Play (PnP) APM 1.2 DMI 2.3 PCI 2.3 ACPI 1.0 / 2.0 / 3.0 / 4.0 USB Keyboard support Hardware BIOS Virus protection SMBIOS 2.7.1 UEFI 2.3.1 RTC (Real Time Clock) Wakeup |
| Management - Software | SuperDoctor® 5 SuperDoctor® III Watch Dog |
| Management - Power Configurations | ACPI Power Management Keyboard Wakeup from Soft-Off CPU Fan auto-off in sleep mode Power-on mode for AC power recovery |
| Drive Bays - Internal | 4x 3.5" fixed drive bays Enterprise SATA HDD only recommended |
| Input Output - TPM | 1x TPM 1.2 20-pin Header |
| Drive Bays - Peripheral | 2x 5.25" peripheral drive bays 1x card reader module |
| Product SKUs - SuperWorkstation | SYS-5038A-I ( Black ) |
| Front Panel - Ports | 2x front USB 3.0 Ports 2x front HD/AC97 Audio Ports |
| Power Supply - 5V Standby | 3 Amp |
| Power Supply - 12V1 | 25 Amp |
| Power Supply - 12V2 | 25 Amp |
| Power Supply - 12V3 | 25 Amp |
| Power Supply - 12V4 | 25 Amp |
| Power Supply - Note | • Max. continuous combined load on +3.3V and +5V output shall not exceed 155W. • Max. continuous combined load on +12V1, +12V2, +12V3 and +12V4 output shall not exceed 860W. |
| Processor - Core Cache | Up to 22 Cores † / Up to 55MB † Cache |
| Input Output - KeyboardMouse | 1x PS/2 Keyboard/Mouse port |
Отзывы
Загрузка отзывов...
Добавить отзыв
Оплачивайте покупки удобным способом. В интернет-магазине доступно 3 варианта оплаты:
- Наличные при самовывозе или доставке курьером. Специалист свяжется с вами в день доставки, чтобы уточнить время и заранее подготовить сдачу с любой купюры. Вы подписываете товаросопроводительные документы, вносите денежные средства, получаете товар и чек.
- Безналичный расчет при самовывозе или оформлении в интернет-магазине: карты МИР, Visa и MasterCard. Чтобы оплатить покупку, система перенаправит вас на сервер системы ASSIST. Здесь нужно ввести номер карты, срок действия и имя держателя.
- ЮMoney при онлайн-заказе. Для совершения покупки система перенаправит вас на страницу платежного сервиса. Здесь необходимо заполнить форму по инструкции.
Экономьте время на получении заказа. В интернет-магазине доступно 4 варианта доставки:
- Курьерская доставка работает с 9.00 до 19.00. Когда товар поступит на склад, курьерская служба свяжется для уточнения деталей. Специалист предложит выбрать удобное время доставки и уточнит адрес. Осмотрите упаковку на целостность и соответствие указанной комплектации.
- Самовывоз из магазина. Список торговых точек для выбора появится в корзине. Когда заказ поступит на склад, вам придет уведомление. Для получения заказа обратитесь к сотруднику в кассовой зоне и назовите номер.
- Постамат. Когда заказ поступит на точку, на ваш телефон или e-mail придет уникальный код. Заказ нужно оплатить в терминале постамата. Срок хранения — 3 дня.
- Почтовая доставка через почту России. Когда заказ придет в отделение, на ваш адрес придет извещение о посылке. Перед оплатой вы можете оценить состояние коробки: вес, целостность. Вскрывать коробку самостоятельно вы можете только после оплаты заказа. Один заказ может содержать не больше 10 позиций и его стоимость не должна превышать 100 000 р.
