SuperServer 5038MD-H24TR
Арт. SYS-5038A-iL
Нашли дешевле?
| Motherboard | Super X10SAE; Super X10SAE; Super X10SAE; Super X10SAE |
| System Memory - Memory Capacity | 4x 240-pin DDR3 DIMM slots Supports up to 32GB DDR3 ECC/Non-ECC Un-Buffered memory (UDIMM) |
| System Memory - Memory Type | 1600MHz ECC/non-ECC DDR3 SDRAM 72-bit, 240-pin gold-plated DIMMs |
| System Memory - DIMM Sizes | 8GB, 4GB, 2GB, 1GB |
| System Memory - Memory Voltage | 1.5V, 1.35V |
| System Memory - Error Detection | Corrects single-bit errors Detects double-bit errors (using ECC memory) |
| On-Board Devices - Chipset | Intel® C226 Express PCH |
| On-Board Devices - SATA | SATA3 via PCH w/ RAID 0, 1, 5, 10 SATA3 via ASM1061® |
| On-Board Devices - Network Controllers | Intel® i217LM + Intel® i210AT Controllers Supports 10BASE-T, 100BASE-TX, and 1000BASE-T, RJ45 output |
| Input Output - SATA | 6x SATA3 (6Gbps) ports via PCH 2x SATA3 (6Gbps) ports via ASM1061® Total of 8x SATA3 ports (6Gbps) |
| Input Output - LAN | 2x RJ45 Gigabit Ethernet LAN ports |
| Input Output - USB | 6x USB 3.0 ports (2 rear, 4 via headers) 10x USB 2.0 ports (4 rear, 6 via headers) |
| Input Output - Serial Port Header | 2x COM ports (headers) |
| PC Health Monitoring - FAN | Low noise fan speed control |
| PC Health Monitoring - Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for 8x fan connectors PECI |
| Chassis - Form Factor | Mid-Tower |
| Chassis - Model | CSE-732D4F-500B |
| Dimensions and Weight - Height | 16.7" (424mm) |
| Dimensions and Weight - Width | 7.6" (193mm) |
| Dimensions and Weight - Depth | 20.68" (525.3mm) |
| Dimensions and Weight - Available Colors | Black |
| Front Panel - Buttons | Power On/Off button |
| Front Panel - LEDs | Power LED Hard drive activity LED Network activity LED System Overheat LED |
| Expansion Slots - PCI-Express | 2x PCI-E 3.0 x16 slots - Function as: 16/NA or 8/8 3x PCI-E 2.0 x1 (in x4) slots |
| System Cooling - Fans | 1x 12cm rear exhaust fan with Optimal Fan Speed Control Optimized cooling technology for Whisper-Quiet Operation |
| Power Supply | 500W AC power supply w/ PFC; 500W AC power supply w/ PFC; 500W AC power supply w/ PFC; 500W AC power supply w/ PFC |
| Power Supply - AC Voltage | 100 - 240V, 50-60Hz, 7-3.5 Amp |
| Power Supply - 5V | 20 Amp |
| Power Supply - 5V standby | 3 Amp |
| Power Supply - -12V | 0.5 Amp |
| Power Supply - 33V | 15 Amp |
| Power Supply - Certification | Bronze Certified [ Test Report ] |
| System BIOS - BIOS Type | 128Mb SPI Flash EEPROM with AMI® BIOS |
| Operating Environment Compliance - RoHS | RoHS Compliant |
| Operating Environment Compliance - Environmental Spec | Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
| Parts List - Items Included | Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X10SAE CSE-732D4F-500B; Super X10SAE Motherboard 3U Mid-Tower Chassis; Cable 1; CBL-0044L; SATA,INT,FLAT,57.7CM,26AWG; Manual; MNL-1512-QRG; SYS-5038A-IL (X10SAE, CSE-732D4F-500B), QRG,HF,RoHS/REACH,PBF; MCP-260-00063-0N; Standard I/O Shield for X10SAE with EMI Gasket; Power Supply; PWS-502-PQ; PS2 ATX 500W MULTI-OUTPUT HI-EFF PWS; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X10SAE CSE-732D4F-500B; Super X10SAE Motherboard 3U Mid-Tower Chassis; Cable 1; CBL-0044L; SATA,INT,FLAT,57.7CM,26AWG; Manual; MNL-1512-QRG; SYS-5038A-IL (X10SAE, CSE-732D4F-500B), QRG,HF,RoHS/REACH,PBF; MCP-260-00063-0N; Standard I/O Shield for X10SAE with EMI Gasket; Power Supply; PWS-502-PQ; PS2 ATX 500W MULTI-OUTPUT HI-EFF PWS; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X10SAE CSE-732D4F-500B; Super X10SAE Motherboard 3U Mid-Tower Chassis; Cable 1; CBL-0044L; SATA,INT,FLAT,57.7CM,26AWG; Manual; MNL-1512-QRG; SYS-5038A-IL (X10SAE, CSE-732D4F-500B), QRG,HF,RoHS/REACH,PBF; MCP-260-00063-0N; Standard I/O Shield for X10SAE with EMI Gasket; Power Supply; PWS-502-PQ; PS2 ATX 500W MULTI-OUTPUT HI-EFF PWS; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X10SAE CSE-732D4F-500B; Super X10SAE Motherboard 3U Mid-Tower Chassis; Cable 1; CBL-0044L; SATA,INT,FLAT,57.7CM,26AWG; Manual; MNL-1512-QRG; SYS-5038A-IL (X10SAE, CSE-732D4F-500B), QRG,HF,RoHS/REACH,PBF; MCP-260-00063-0N; Standard I/O Shield for X10SAE with EMI Gasket; Power Supply; PWS-502-PQ; PS2 ATX 500W MULTI-OUTPUT HI-EFF PWS |
| Optional Parts List | Part Number; Description; CBL-0179L; SATA CABLE 70CM FLAT S-S PBF; HDD Cage; MCP-220-73201-0N; SC732 2.5" HDD Cage (4x Internal 2.5" HDD) - Single Pack; DVD-ROM; DVM-LITE-DVDRW24-HBT1; BLACK LITE-ON 5.25" HH 24X DVD-RW SATA DRIVE PBF; Heat Sink; SNK-P0046A4; ACTIVE CPU Heat Sink; FAN-0124L4; High performance 12cm (1850rpm) cooling fan; Part Number; Description; CBL-0179L; SATA CABLE 70CM FLAT S-S PBF; HDD Cage; MCP-220-73201-0N; SC732 2.5" HDD Cage (4x Internal 2.5" HDD) - Single Pack; DVD-ROM; DVM-LITE-DVDRW24-HBT1; BLACK LITE-ON 5.25" HH 24X DVD-RW SATA DRIVE PBF; Heat Sink; SNK-P0046A4; ACTIVE CPU Heat Sink; FAN-0124L4; High performance 12cm (1850rpm) cooling fan; Part Number; Description; CBL-0179L; SATA CABLE 70CM FLAT S-S PBF; HDD Cage; MCP-220-73201-0N; SC732 2.5" HDD Cage (4x Internal 2.5" HDD) - Single Pack; DVD-ROM; DVM-LITE-DVDRW24-HBT1; BLACK LITE-ON 5.25" HH 24X DVD-RW SATA DRIVE PBF; Heat Sink; SNK-P0046A4; ACTIVE CPU Heat Sink; FAN-0124L4; High performance 12cm (1850rpm) cooling fan; Part Number; Description; CBL-0179L; SATA CABLE 70CM FLAT S-S PBF; HDD Cage; MCP-220-73201-0N; SC732 2.5" HDD Cage (4x Internal 2.5" HDD) - Single Pack; DVD-ROM; DVM-LITE-DVDRW24-HBT1; BLACK LITE-ON 5.25" HH 24X DVD-RW SATA DRIVE PBF; Heat Sink; SNK-P0046A4; ACTIVE CPU Heat Sink; FAN-0124L4; High performance 12cm (1850rpm) cooling fan |
| ProcessorCache - CPU | Intel® Xeon® processor E3-1200 v3/v4 and 4th/5th Gen Core i7/i5/i3, Pentium, Celeron processors Single Socket H3 (LGA 1150) A Graphic Integrated CPU is required to have the on-board video functioned. Examples: E3-1265L v3, E3-1275 v3 * |
| On-Board Devices - Audio | RealTek ALC1150 High Definition Audio |
| Input Output - Audio | 7.1 HD Jacks |
| System BIOS - BIOS Features | Plug and Play (PnP) APM 1.2 DMI 2.3 ACPI 1.0 / 2.0 USB Keyboard support SMBIOS 2.3 UEFI |
| Drive Bays - Internal | 4x 3.5" SAS/SATA HDD Bays (90° rotatable drive cage) Enterprise SATA HDD only recommended |
| Drive Bays - Peripheral | 2x 5.25" peripheral drive bays |
| Input Output - Display | 1x VGA, 1x HDMI, 1x DVI, 1x Display port (Triple Display) |
| PC Health Monitoring - CPU | Monitors for CPU Cores, +1.8V, +3.3V, +5V, +12V, +3.3V Standby, +5V Standby, VBAT, Memory, Chipset Voltages. 6-Phase-switching voltage regulator |
| Product SKUs - SuperWorkstation | SYS-5038A-iL ( Black ) |
| Expansion Slots - PCI | 2x PCI 32-bit slots |
| Dimensions and Weight - Gross Weight | 40 lbs (18.1 kg) |
| Front Panel - Ports | 2x front USB 3.0 Ports 2x front USB 2.0 Ports 2x front 1394a Ports 2x front HD/AC97 Audio Ports |
| Power Supply - 12V1 | 17 Amp |
| Power Supply - 12V2 | 17 Amp |
| Power Supply - 12V3 | 17 Amp |
| Power Supply - 12V4 | 18 Amp |
Отзывы
Загрузка отзывов...
Добавить отзыв
Оплачивайте покупки удобным способом. В интернет-магазине доступно 3 варианта оплаты:
- Наличные при самовывозе или доставке курьером. Специалист свяжется с вами в день доставки, чтобы уточнить время и заранее подготовить сдачу с любой купюры. Вы подписываете товаросопроводительные документы, вносите денежные средства, получаете товар и чек.
- Безналичный расчет при самовывозе или оформлении в интернет-магазине: карты МИР, Visa и MasterCard. Чтобы оплатить покупку, система перенаправит вас на сервер системы ASSIST. Здесь нужно ввести номер карты, срок действия и имя держателя.
- ЮMoney при онлайн-заказе. Для совершения покупки система перенаправит вас на страницу платежного сервиса. Здесь необходимо заполнить форму по инструкции.
Экономьте время на получении заказа. В интернет-магазине доступно 4 варианта доставки:
- Курьерская доставка работает с 9.00 до 19.00. Когда товар поступит на склад, курьерская служба свяжется для уточнения деталей. Специалист предложит выбрать удобное время доставки и уточнит адрес. Осмотрите упаковку на целостность и соответствие указанной комплектации.
- Самовывоз из магазина. Список торговых точек для выбора появится в корзине. Когда заказ поступит на склад, вам придет уведомление. Для получения заказа обратитесь к сотруднику в кассовой зоне и назовите номер.
- Постамат. Когда заказ поступит на точку, на ваш телефон или e-mail придет уникальный код. Заказ нужно оплатить в терминале постамата. Срок хранения — 3 дня.
- Почтовая доставка через почту России. Когда заказ придет в отделение, на ваш адрес придет извещение о посылке. Перед оплатой вы можете оценить состояние коробки: вес, целостность. Вскрывать коробку самостоятельно вы можете только после оплаты заказа. Один заказ может содержать не больше 10 позиций и его стоимость не должна превышать 100 000 р.
