SuperServer 5038MD-H8TRF
Арт. SYS-5038D-I
Нашли дешевле?
| Motherboard | Super X10SLL-F; Super X10SLL-F; Super X10SLL-F; Super X10SLL-F |
| System Memory - Memory Capacity | 4x 240-pin DDR3 DIMM slots Supports up to 32 GB DDR3 ECC Un-Buffered memory (UDIMM) |
| System Memory - Memory Type | 1600MHz ECC DDR3 SDRAM 72-bit, 240-pin gold-plated DIMMs |
| System Memory - DIMM Sizes | 8GB, 4GB, 2GB, 1GB |
| System Memory - Memory Voltage | 1.5V, 1.35V |
| System Memory - Error Detection | Corrects single-bit errors Detects double-bit errors (using ECC memory) |
| On-Board Devices - Chipset | Intel® C222 Express PCH |
| On-Board Devices - SATA | SATA3 (6Gbps) w/ RAID 0, 1 SATA2 (3Gbps) w/ RAID 0, 1, 5, 10 |
| On-Board Devices - IPMI | Support for Intelligent Platform Management Interface v.2.0 IPMI 2.0 with virtual media over LAN and KVM-over-LAN support ASPEED AST2400 with 10/100/1000Mbps |
| On-Board Devices - Network Controllers | Intel® i217LM + Intel® i210AT Controllers Supports 10BASE-T, 100BASE-TX, and 1000BASE-T, RJ45 output 1x Realtek RTL8201N PHY (dedicated IPMI) |
| Input Output - SATA | 2x SATA3 (6Gbps) ports 4x SATA2 (3Gbps) ports |
| Input Output - LAN | 2x RJ45 Gigabit Ethernet LAN ports 1x RJ45 Dedicated IPMI LAN port |
| Input Output - USB | 2x USB 3.0 ports (1 Type-A, 1 via header) 6x USB 2.0 ports (4 rear, 2 via header) |
| Input Output - Serial Port Header | 2x COM ports (1 rear, 1 header) |
| PC Health Monitoring - FAN | Low noise fan speed control |
| PC Health Monitoring - Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for 8x fan connectors PECI |
| Chassis - Form Factor | Mid-Tower |
| Chassis - Model | CSE-731i-300B |
| Dimensions and Weight - Height | 14.25" (362mm) |
| Dimensions and Weight - Width | 7.25" (184mm) |
| Dimensions and Weight - Depth | 16.75" (425mm) |
| Dimensions and Weight - Available Colors | Black |
| Front Panel - Buttons | Power On/Off button |
| Front Panel - LEDs | Power LED Hard drive activity LED Network activity LED System Overheat LED |
| Expansion Slots - PCI-Express | 1 (x8) PCI-E 3.0 in x16 slot 1 (x8) PCI-E 3.0 slot 1 (x4) PCI-E 2.0 in x8 slot |
| System Cooling - Fans | 1x 9cm (rear) PWM fan w/ tool-less design 1x 8cm (front) cooling fan (optional) Optimized Cooling Technology at 25dB Whisper-Quiet Operation |
| Power Supply | 300W AC power supply w/ PFC; 300W AC power supply w/ PFC; 300W AC power supply w/ PFC; 300W AC power supply w/ PFC |
| Power Supply - AC Voltage | 100 - 240V, 50-60Hz, 5 Amp |
| Power Supply - 5V | 13 Amp |
| Power Supply - 5V standby | 2.0 Amp |
| Power Supply - -12V | 0.3 Amp |
| Power Supply - 33V | 12.0 Amp |
| Power Supply - Certification | Bronze Certified [ Test Report ] |
| System BIOS - BIOS Type | 128Mb SPI Flash EEPROM with AMI® BIOS |
| Operating Environment Compliance - RoHS | RoHS Compliant |
| Operating Environment Compliance - Environmental Spec | Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
| Parts List - Items Included | Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X10SLL-F CSE-731i-300B; Super X10SLL-F Motherboard 3U Mid-Tower Chassis; Cable 1; CBL-0044L; SATA,INT,FLAT,57.7CM,26AWG; Manual; MNL-1513-QRG; SYS-5038D-I (X10SLL-F, CSE-731-300B), QRG,HF,RoHS/REACH,PBF; MCP-260-00042-0N; STD I/O shield for X9 socket R server MB with Gasket.; Power Supply; PWS-305-PQ; 300W ATX Power Supply; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X10SLL-F CSE-731i-300B; Super X10SLL-F Motherboard 3U Mid-Tower Chassis; Cable 1; CBL-0044L; SATA,INT,FLAT,57.7CM,26AWG; Manual; MNL-1513-QRG; SYS-5038D-I (X10SLL-F, CSE-731-300B), QRG,HF,RoHS/REACH,PBF; MCP-260-00042-0N; STD I/O shield for X9 socket R server MB with Gasket.; Power Supply; PWS-305-PQ; 300W ATX Power Supply; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X10SLL-F CSE-731i-300B; Super X10SLL-F Motherboard 3U Mid-Tower Chassis; Cable 1; CBL-0044L; SATA,INT,FLAT,57.7CM,26AWG; Manual; MNL-1513-QRG; SYS-5038D-I (X10SLL-F, CSE-731-300B), QRG,HF,RoHS/REACH,PBF; MCP-260-00042-0N; STD I/O shield for X9 socket R server MB with Gasket.; Power Supply; PWS-305-PQ; 300W ATX Power Supply; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X10SLL-F CSE-731i-300B; Super X10SLL-F Motherboard 3U Mid-Tower Chassis; Cable 1; CBL-0044L; SATA,INT,FLAT,57.7CM,26AWG; Manual; MNL-1513-QRG; SYS-5038D-I (X10SLL-F, CSE-731-300B), QRG,HF,RoHS/REACH,PBF; MCP-260-00042-0N; STD I/O shield for X9 socket R server MB with Gasket.; Power Supply; PWS-305-PQ; 300W ATX Power Supply |
| Optional Parts List | Part Number; Description; CBL-0179L; SATA CABLE 70CM FLAT S-S PBF; DVD-ROM; DVM-LITE-DVDRW24-HBT1; BLACK LITE-ON 5.25" HH 24X DVD-RW SATA DRIVE PBF; Heat Sink; SNK-P0046A4; ACTIVE CPU Heat Sink; Part Number; Description; CBL-0179L; SATA CABLE 70CM FLAT S-S PBF; DVD-ROM; DVM-LITE-DVDRW24-HBT1; BLACK LITE-ON 5.25" HH 24X DVD-RW SATA DRIVE PBF; Heat Sink; SNK-P0046A4; ACTIVE CPU Heat Sink; Part Number; Description; CBL-0179L; SATA CABLE 70CM FLAT S-S PBF; DVD-ROM; DVM-LITE-DVDRW24-HBT1; BLACK LITE-ON 5.25" HH 24X DVD-RW SATA DRIVE PBF; Heat Sink; SNK-P0046A4; ACTIVE CPU Heat Sink; Part Number; Description; CBL-0179L; SATA CABLE 70CM FLAT S-S PBF; DVD-ROM; DVM-LITE-DVDRW24-HBT1; BLACK LITE-ON 5.25" HH 24X DVD-RW SATA DRIVE PBF; Heat Sink; SNK-P0046A4; ACTIVE CPU Heat Sink |
| ProcessorCache - CPU | Intel® Xeon® processor E3-1200 v3 and 4th Gen Core i3, Pentium, Celeron processors Single Socket H3 (LGA 1150) |
| System BIOS - BIOS Features | Plug and Play (PnP) APM 1.2 DMI 2.3 ACPI 1.0 / 2.0 USB Keyboard support SMBIOS 2.3 UEFI |
| Drive Bays - Internal | 4x 3.5" tool-less HDD trays Enterprise SATA HDD only recommended |
| PC Health Monitoring - CPU | Monitors for CPU Cores, +12V, +3.3V, +5V, +5V Standby, VBAT, Memory, Chipset Voltages. 6-Phase-switching voltage regulator |
| Dimensions and Weight - Gross Weight | 40 lbs (18.1 kg) |
| Front Panel - Ports | 2x Front side USB ports |
| Product SKUs- Discontinued SKU EOL Please contact sales-rep for alternative options - SuperServer | SYS-5038D-I ( Black ) |
| On-Board Devices - VGA | BMC integrated ASPEED AST2400 |
| Input Output - VGA | 1x VGA D-Sub Connector |
| Drive Bays - External | 2x 5.25" external drive bays |
| Power Supply - DC Output | 5V + 12V + 3.3V - 12V < 290W |
| Power Supply - 12Va 12Vb | 12 Amp + 16 Amp (total: 216W) |
Отзывы
Загрузка отзывов...
Добавить отзыв
Оплачивайте покупки удобным способом. В интернет-магазине доступно 3 варианта оплаты:
- Наличные при самовывозе или доставке курьером. Специалист свяжется с вами в день доставки, чтобы уточнить время и заранее подготовить сдачу с любой купюры. Вы подписываете товаросопроводительные документы, вносите денежные средства, получаете товар и чек.
- Безналичный расчет при самовывозе или оформлении в интернет-магазине: карты МИР, Visa и MasterCard. Чтобы оплатить покупку, система перенаправит вас на сервер системы ASSIST. Здесь нужно ввести номер карты, срок действия и имя держателя.
- ЮMoney при онлайн-заказе. Для совершения покупки система перенаправит вас на страницу платежного сервиса. Здесь необходимо заполнить форму по инструкции.
Экономьте время на получении заказа. В интернет-магазине доступно 4 варианта доставки:
- Курьерская доставка работает с 9.00 до 19.00. Когда товар поступит на склад, курьерская служба свяжется для уточнения деталей. Специалист предложит выбрать удобное время доставки и уточнит адрес. Осмотрите упаковку на целостность и соответствие указанной комплектации.
- Самовывоз из магазина. Список торговых точек для выбора появится в корзине. Когда заказ поступит на склад, вам придет уведомление. Для получения заказа обратитесь к сотруднику в кассовой зоне и назовите номер.
- Постамат. Когда заказ поступит на точку, на ваш телефон или e-mail придет уникальный код. Заказ нужно оплатить в терминале постамата. Срок хранения — 3 дня.
- Почтовая доставка через почту России. Когда заказ придет в отделение, на ваш адрес придет извещение о посылке. Перед оплатой вы можете оценить состояние коробки: вес, целостность. Вскрывать коробку самостоятельно вы можете только после оплаты заказа. Один заказ может содержать не больше 10 позиций и его стоимость не должна превышать 100 000 р.
