SuperServer 6018R-MDR
Арт. SYS-5038MR-H8TRF
Нашли дешевле?
| Motherboard | Super X10SRD-F |
| Processor - CPU | Intel® Xeon® processor E5-2600 v4 † / v3, E5-1600 v4 † */ v3* family (up to 145W TDP) Single Socket R3 (LGA 2011) |
| Processor - Note | * Ambient temperature should be no higher than 25°C |
| System Memory - Memory Capacity | 4x 288-pin DDR4 DIMM slots Up to 512GB ECC 3DS LRDIMM Up to 256GB ECC LRDIMM Up to 128GB ECC RDIMM |
| System Memory - Memory Type | 2400 † / 2133/1866/1600MHz ECC DDR4 SDRAM 72-bit, 288-pin (RDIMM / LRDIMM) / 284-pin gold-plated DIMMs |
| System Memory - DIMM Sizes | 3DS LRDIMM: 128GB LRDIMM: 64GB, 32GB RDIMM: 32GB, 16GB, 8GB, 4GB |
| System Memory - Memory Voltage | 1.2 V |
| System Memory - Error Detection | Corrects single-bit errors Detects double-bit errors (using ECC memory) |
| PC Health Monitoring - FAN | Cooling zone |
| PC Health Monitoring - Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment |
| Chassis - Form Factor | 3U |
| Chassis - Model | CSE-938BH-R1620B |
| Front Panel - Buttons | Power On/Off button |
| Front Panel - LEDs | Power LED Node status LED |
| System Cooling - Fans | 4x 8cm 11K RPM, 4-pin PWM cooling fans |
| Power Supply | 1620W high-efficiency redundant power supply w/ PMBus |
| Power Supply - Certification | Platinum Certified [ Test Report ] |
| System BIOS - BIOS Type | 128Mb SPI Flash EEPROM with AMI BIOS |
| Operating Environment Compliance - RoHS | RoHS Compliant |
| Operating Environment Compliance - Environmental Spec | Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
| System BIOS - BIOS Features | Plug and Play (PnP) APM 1.2 ACPI 1.0 / 2.0 USB Keyboard support SMBIOS 2.3 RTC (Real Time Clock) Wakeup |
| Power Supply - AC Input | 1000W Output @ 100-120V, 12-10A, 50-60Hz 1200W Output @ 120-140V, 12-10A, 50-60Hz 1620W Output @ 180-240V, 10.5-8A, 50-60Hz |
| Dimensions - Width | 17.26" (438.4 mm) |
| Dimensions - Height | 5.21" (132.5 mm) |
| Dimensions - Depth | 23.2" (589 mm) |
| Dimensions - Weight | Net Weight: 62.2 lbs (28.21 kg) Gross Weight: 88 lbs (39.92 kg) |
| Product SKUs - SuperServer | SYS-5038MR-H8TRF ( Black ) |
| Expansion Slots per node - PCI-Express | 1 (x8) PCI-E 3.0 Low-profile slot 1x Micro-LP for Dual GbE (pre-installed), 10GbE or IB AOC option; MicroLP Adapter Matrix (Networking options) |
| On-Board Devices per node - Chipset | Intel® C612 chipset |
| On-Board Devices per node - SATA | 1x SATA DOM SATA 3.0 (6Gbps) with RAID 0, 1 |
| On-Board Devices per node - IPMI | Support for Intelligent Platform Management Interface v.2.0 IPMI 2.0 with virtual media over LAN and KVM over LAN support Aspeed AST2400 BMC |
| On-Board Devices per node - Headers | 1x USB Type A 3.0, TPM ready |
| On-Board Devices per node - Graphics | Aspeed AST2400 BMC |
| Input Output per node - LAN | 2x RJ45 Gigabit Ethernet LAN ports 1x RJ45 Dedicated IPMI LAN port |
| Input Output per node - KVM | 1x VGA, 1x COM, and 2x USB 2.0 (with KVM dongle) ports |
| Rear Window each node - Switch | Power / UID |
| PC Health Monitoring - CPU | Monitors for CPU Cores, +1.8V, +3.3V, +5V, +12V, +3.3V Standby, +5V Standby, VBAT, Memory, Chipset Voltages. 6-Phase-switching voltage regulator with auto-sense from 0.8375V-1.60V |
| Power Supply - DC Output | 1000W: +12V/84A; +5Vsb/4A 1200W: +12V/100A; +5Vsb/4A 1620W: +12V/150A; +5Vsb/4A |
| Dimensions - Package | 11.65" (H) x 26.26" (W) x 34" (D) |
| Drive Bays per node - Hot-swap | 2x 3.5" hot-swap SATA3 (6Gbps) HDDs per node (or 2x 2.5" SATA3 with optional kits); up to 16 HDDs total Enterprise SATA HDD only recommended |
| Processor - Core Cache | Up to 22 Cores † / Up to 55MB † Cache |
| Input Output per node - Serial ATA | 2x SATA 3.0 ports (6Gbps) |
| Network Devices per node - MicroLP NIC | Intel® i350, 2x Gigabit LAN ports Supports 10BASE-T, 100BASE-TX, and 1000BASE-T, RJ45 output Intel® I/OAT 3 support for fast, scaleable, and reliable networking VMDq support for better performance of virtualization MicroLP Adapter Matrix (Networking options) |
| Dimensions - Color | Black |
Отзывы
Загрузка отзывов...
Добавить отзыв
Оплачивайте покупки удобным способом. В интернет-магазине доступно 3 варианта оплаты:
- Наличные при самовывозе или доставке курьером. Специалист свяжется с вами в день доставки, чтобы уточнить время и заранее подготовить сдачу с любой купюры. Вы подписываете товаросопроводительные документы, вносите денежные средства, получаете товар и чек.
- Безналичный расчет при самовывозе или оформлении в интернет-магазине: карты МИР, Visa и MasterCard. Чтобы оплатить покупку, система перенаправит вас на сервер системы ASSIST. Здесь нужно ввести номер карты, срок действия и имя держателя.
- ЮMoney при онлайн-заказе. Для совершения покупки система перенаправит вас на страницу платежного сервиса. Здесь необходимо заполнить форму по инструкции.
Экономьте время на получении заказа. В интернет-магазине доступно 4 варианта доставки:
- Курьерская доставка работает с 9.00 до 19.00. Когда товар поступит на склад, курьерская служба свяжется для уточнения деталей. Специалист предложит выбрать удобное время доставки и уточнит адрес. Осмотрите упаковку на целостность и соответствие указанной комплектации.
- Самовывоз из магазина. Список торговых точек для выбора появится в корзине. Когда заказ поступит на склад, вам придет уведомление. Для получения заказа обратитесь к сотруднику в кассовой зоне и назовите номер.
- Постамат. Когда заказ поступит на точку, на ваш телефон или e-mail придет уникальный код. Заказ нужно оплатить в терминале постамата. Срок хранения — 3 дня.
- Почтовая доставка через почту России. Когда заказ придет в отделение, на ваш адрес придет извещение о посылке. Перед оплатой вы можете оценить состояние коробки: вес, целостность. Вскрывать коробку самостоятельно вы можете только после оплаты заказа. Один заказ может содержать не больше 10 позиций и его стоимость не должна превышать 100 000 р.
