SuperServer 5039D-i
Арт. SYS-5039C-I
Нашли дешевле?
| Motherboard | Super X11SCL-F; Super X11SCL-F; Super X11SCL-F; Super X11SCL-F |
| Processor - CPU | Single Socket LGA-1151 (Socket H4) supported, CPU TDP support Up to 95W TDP 8th/9th Generation Intel® Corei3/Pentium®/Celeron® Processor, Intel® Xeon® E-2100 Processor, Intel® Xeon® E-2200 Processor. |
| Processor - Note | BIOS version 1.0b or above is required to support Intel® Xeon® E-2200 and 9th Generation Intel® Core i3/Pentium®/Celeron® Processors |
| System Memory - Memory Capacity | 4 DIMM slots Up to 128GB ECC UDIMM Up to DDR4-2666MHz |
| System Memory - Memory Type | 2666/2400/2133MHz ECC DDR4 SDRAM |
| System Memory - DIMM Sizes | 32GB, 16GB, 8GB |
| On-Board Devices - Chipset | Intel® C242 chipset |
| On-Board Devices - SATA | SATA3 (6Gbps) via Intel C242 controller RAID 0, 1, 5, 10 support |
| On-Board Devices - IPMI | ASPEED AST2500 |
| On-Board Devices - Network Controllers | Dual GbE LAN with Intel® I210-AT |
| Input Output - SATA | 6 SATA3 (6Gbps) ports |
| Input Output - LAN | 2 RJ45 Ethernet LAN ports 1 RJ45 Dedicated IPMI LAN port |
| Input Output - USB | 2 USB 3.2 Gen1 (front) 2 USB 3.2 Gen1 (rear) 2 USB 2.0 (rear) |
| Input Output - Video | 1 VGA port |
| Input Output - Serial Port Header | 1 COM port |
| PC Health Monitoring - FAN | Low noise fan speed control |
| PC Health Monitoring - Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for five 4-pin fan connectors Platform Environmental Control Interface (PECI) |
| Chassis - Form Factor | Mid-Tower |
| Chassis - Model | CSE-731i-403B |
| Dimensions and Weight - Height | 14.25" (362mm) |
| Dimensions and Weight - Width | 7.25" (184mm) |
| Dimensions and Weight - Depth | 16.75" (425mm) |
| Dimensions and Weight - Available Colors | Black |
| Front Panel - Buttons | Power On/Off button |
| Front Panel - LEDs | Power LED Hard drive activity LED Network activity LED System Information LED |
| Expansion Slots - PCI-Express | 1 PCI-E 3.0 x8 (in x16) slot 2 PCI-E 3.0 x4 (in x8) slots |
| Expansion Slots - M2 | M.2 Interface: 1 PCI-E 3.0 x4 M.2 Form Factor: 22110/2280 M.2 Key: M-Key |
| System Cooling - Fans | 1x 9cm (rear) PWM fan w/ tool-less design Optional 1x 8cm (front) cooling fan |
| Power Supply | Super quiet operation with 12cm cooling fan and 80plus gold certification; Super quiet operation with 12cm cooling fan and 80plus gold certification; Super quiet operation with 12cm cooling fan and 80plus gold certification; Super quiet operation with 12cm cooling fan and 80plus gold certification |
| Power Supply - 5V | Max: 22A |
| Power Supply - 5V standby | Max: 3A |
| Power Supply - 12V | 18A |
| Power Supply - -12V | Max: 0.3A |
| Power Supply - 33V | Max: 24A |
| Power Supply - Certification | Gold Certified |
| System BIOS - BIOS Type | UEFI 256Mb |
| Operating Environment Compliance - RoHS | RoHS Compliant |
| Operating Environment Compliance - Environmental Spec | Operating Temperature: 10°C to 35°C (50°F to 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F) Operating Relative Humidity: 20% to 95% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
| Parts List - Items Included | Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X11SCL-F CSE-731i-403B; Super X11SCL-F Motherboard 3U Mid-Tower Chassis; Cable 1; CBL-0044L; SATA,INT,FLAT,57.7CM,26AWG; MCP-260-00042-0N; STD I/O shield for X9 socket R server MB with Gasket.; Manual; MNL-2169-QRG; SYS-5039C-I Quick Reference Guide; * Power Supply; PWS-403-PQ; PS2/ATX 400W Multi-output power supply 80Plus gold,RoHS; * Cable 2; CBL-0084L; CBL,FRONT CNTL,SPLIT,16 PIN,W/CONVERTER HEAD,15CM,26AWG; * Cable 3; CBL-0260L; US power cord 18AWG 6ft, PBF (default for low watt); * Cable 4; CBL-CUSB-0998; USB 3.0(F) Type A 2x to USB3.0 20pin,48CM,26/30AWG; * FAN 1; FAN-0108L4; 92X25MM 4-PIN PWM REAR EXT FAN FOR SC731; * Parts; MCP-110-00033-0N; Binding Head Screw (with teeth) #632*4.5L; * Drive Tray(s); MCP-220-73101-0B; SC731 Tool-less Internal 3.5inch HDD Tray; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X11SCL-F CSE-731i-403B; Super X11SCL-F Motherboard 3U Mid-Tower Chassis; Cable 1; CBL-0044L; SATA,INT,FLAT,57.7CM,26AWG; MCP-260-00042-0N; STD I/O shield for X9 socket R server MB with Gasket.; Manual; MNL-2169-QRG; SYS-5039C-I Quick Reference Guide; * Power Supply; PWS-403-PQ; PS2/ATX 400W Multi-output power supply 80Plus gold,RoHS; * Cable 2; CBL-0084L; CBL,FRONT CNTL,SPLIT,16 PIN,W/CONVERTER HEAD,15CM,26AWG; * Cable 3; CBL-0260L; US power cord 18AWG 6ft, PBF (default for low watt); * Cable 4; CBL-CUSB-0998; USB 3.0(F) Type A 2x to USB3.0 20pin,48CM,26/30AWG; * FAN 1; FAN-0108L4; 92X25MM 4-PIN PWM REAR EXT FAN FOR SC731; * Parts; MCP-110-00033-0N; Binding Head Screw (with teeth) #632*4.5L; * Drive Tray(s); MCP-220-73101-0B; SC731 Tool-less Internal 3.5inch HDD Tray; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X11SCL-F CSE-731i-403B; Super X11SCL-F Motherboard 3U Mid-Tower Chassis; Cable 1; CBL-0044L; SATA,INT,FLAT,57.7CM,26AWG; MCP-260-00042-0N; STD I/O shield for X9 socket R server MB with Gasket.; Manual; MNL-2169-QRG; SYS-5039C-I Quick Reference Guide; * Power Supply; PWS-403-PQ; PS2/ATX 400W Multi-output power supply 80Plus gold,RoHS; * Cable 2; CBL-0084L; CBL,FRONT CNTL,SPLIT,16 PIN,W/CONVERTER HEAD,15CM,26AWG; * Cable 3; CBL-0260L; US power cord 18AWG 6ft, PBF (default for low watt); * Cable 4; CBL-CUSB-0998; USB 3.0(F) Type A 2x to USB3.0 20pin,48CM,26/30AWG; * FAN 1; FAN-0108L4; 92X25MM 4-PIN PWM REAR EXT FAN FOR SC731; * Parts; MCP-110-00033-0N; Binding Head Screw (with teeth) #632*4.5L; * Drive Tray(s); MCP-220-73101-0B; SC731 Tool-less Internal 3.5inch HDD Tray; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X11SCL-F CSE-731i-403B; Super X11SCL-F Motherboard 3U Mid-Tower Chassis; Cable 1; CBL-0044L; SATA,INT,FLAT,57.7CM,26AWG; MCP-260-00042-0N; STD I/O shield for X9 socket R server MB with Gasket.; Manual; MNL-2169-QRG; SYS-5039C-I Quick Reference Guide; * Power Supply; PWS-403-PQ; PS2/ATX 400W Multi-output power supply 80Plus gold,RoHS; * Cable 2; CBL-0084L; CBL,FRONT CNTL,SPLIT,16 PIN,W/CONVERTER HEAD,15CM,26AWG; * Cable 3; CBL-0260L; US power cord 18AWG 6ft, PBF (default for low watt); * Cable 4; CBL-CUSB-0998; USB 3.0(F) Type A 2x to USB3.0 20pin,48CM,26/30AWG; * FAN 1; FAN-0108L4; 92X25MM 4-PIN PWM REAR EXT FAN FOR SC731; * Parts; MCP-110-00033-0N; Binding Head Screw (with teeth) #632*4.5L; * Drive Tray(s); MCP-220-73101-0B; SC731 Tool-less Internal 3.5inch HDD Tray |
| Optional Parts List | Part Number; Description; CBL-0082L; Y split , big 4 pin to two RA SATA power extension 15cm, 18AWG; CBL-SAST-0624; SATA, INT, ROUND, ST-ST, 70CM, 30AWG; Heat Sink; SNK-P0051AP4; 4U Active CPU Heat Sink for Gaming and Socket H UP Systems,RoHS/REACH,PBF; DVD-ROM; DVM-LITE-DVDRW24-HBT1; BLACK LITE-ON 5.25" HH 24X DVD-RW SATA DRIVE PBF; Software; SFT-OOB-LIC •; OOB Management Package (per node license); Part Number; Description; CBL-0082L; Y split , big 4 pin to two RA SATA power extension 15cm, 18AWG; CBL-SAST-0624; SATA, INT, ROUND, ST-ST, 70CM, 30AWG; Heat Sink; SNK-P0051AP4; 4U Active CPU Heat Sink for Gaming and Socket H UP Systems,RoHS/REACH,PBF; DVD-ROM; DVM-LITE-DVDRW24-HBT1; BLACK LITE-ON 5.25" HH 24X DVD-RW SATA DRIVE PBF; Software; SFT-OOB-LIC •; OOB Management Package (per node license); Part Number; Description; CBL-0082L; Y split , big 4 pin to two RA SATA power extension 15cm, 18AWG; CBL-SAST-0624; SATA, INT, ROUND, ST-ST, 70CM, 30AWG; Heat Sink; SNK-P0051AP4; 4U Active CPU Heat Sink for Gaming and Socket H UP Systems,RoHS/REACH,PBF; DVD-ROM; DVM-LITE-DVDRW24-HBT1; BLACK LITE-ON 5.25" HH 24X DVD-RW SATA DRIVE PBF; Software; SFT-OOB-LIC •; OOB Management Package (per node license); Part Number; Description; CBL-0082L; Y split , big 4 pin to two RA SATA power extension 15cm, 18AWG; CBL-SAST-0624; SATA, INT, ROUND, ST-ST, 70CM, 30AWG; Heat Sink; SNK-P0051AP4; 4U Active CPU Heat Sink for Gaming and Socket H UP Systems,RoHS/REACH,PBF; DVD-ROM; DVM-LITE-DVDRW24-HBT1; BLACK LITE-ON 5.25" HH 24X DVD-RW SATA DRIVE PBF; Software; SFT-OOB-LIC •; OOB Management Package (per node license) |
| System BIOS - BIOS Features | ACPI 6.0 SMBIOS 2.7 Plug and Play (PnP) RTC (Real Time Clock) Wakeup PCI F/W 3.0 |
| Management - Software | SuperDoctor® 5 Watch Dog Non-maskable Interrupt (NMI) |
| Drive Bays - Internal | 4 Fixed 3.5" drive bays |
| Input Output - TPM | 1 TPM 2.0 Header |
| Drive Bays - Peripheral | 2 External 5.25" Peripheral bays |
| PC Health Monitoring - CPU | Monitors for CPU Cores, +3.3V, +5V, +12V, +5V Standby, VBAT, HT, Memory, Chipset Voltages. 4 CPU switch phase voltage regulator |
| Product SKUs - SuperWorkstation | SYS-5039C-I ( Black ) |
| Dimensions and Weight - Gross Weight | 35.5 lbs (16.1 kg) |
| Front Panel - Ports | 2 USB 3.1 Gen 1 ports |
| Power Supply - Total Output Power and Input | 400W with Input 100 - 240Vac |
| Power Supply - AC Input Frequency | 50-60Hz |
| Power Supply - Dimensions L x W x H | 140 x 150 x 86 mm |
| Processor - CoresCache | 6 cores, 12 threads |
Отзывы
Загрузка отзывов...
Добавить отзыв
Оплачивайте покупки удобным способом. В интернет-магазине доступно 3 варианта оплаты:
- Наличные при самовывозе или доставке курьером. Специалист свяжется с вами в день доставки, чтобы уточнить время и заранее подготовить сдачу с любой купюры. Вы подписываете товаросопроводительные документы, вносите денежные средства, получаете товар и чек.
- Безналичный расчет при самовывозе или оформлении в интернет-магазине: карты МИР, Visa и MasterCard. Чтобы оплатить покупку, система перенаправит вас на сервер системы ASSIST. Здесь нужно ввести номер карты, срок действия и имя держателя.
- ЮMoney при онлайн-заказе. Для совершения покупки система перенаправит вас на страницу платежного сервиса. Здесь необходимо заполнить форму по инструкции.
Экономьте время на получении заказа. В интернет-магазине доступно 4 варианта доставки:
- Курьерская доставка работает с 9.00 до 19.00. Когда товар поступит на склад, курьерская служба свяжется для уточнения деталей. Специалист предложит выбрать удобное время доставки и уточнит адрес. Осмотрите упаковку на целостность и соответствие указанной комплектации.
- Самовывоз из магазина. Список торговых точек для выбора появится в корзине. Когда заказ поступит на склад, вам придет уведомление. Для получения заказа обратитесь к сотруднику в кассовой зоне и назовите номер.
- Постамат. Когда заказ поступит на точку, на ваш телефон или e-mail придет уникальный код. Заказ нужно оплатить в терминале постамата. Срок хранения — 3 дня.
- Почтовая доставка через почту России. Когда заказ придет в отделение, на ваш адрес придет извещение о посылке. Перед оплатой вы можете оценить состояние коробки: вес, целостность. Вскрывать коробку самостоятельно вы можете только после оплаты заказа. Один заказ может содержать не больше 10 позиций и его стоимость не должна превышать 100 000 р.
