SYS-6015C-M3B
Арт. SYS-6015C-M3B
1U Rackmount сервер с Intel Xeon до 3.40 GHz, 48GB DDR2 RAM, Gigabit Ethernet.
Нашли дешевле?
| Motherboard | Super X7DCL-3; Super X7DCL-3; Super X7DCL-3; Super X7DCL-3 |
| System Memory - Memory Capacity | Six 240-pin DIMM sockets Supports up to 48GB 667/ 533MHz DDR2 ECC Register Single/Dual Rank memory * Dual channel memory bus Memory must be populated in pairs |
| System Memory - Memory Type | 667/533MHz Register DDR2 ECC Single/Dual Rank SDRAM 72-bit, 240-pin gold-plated DIMMs * |
| System Memory - DIMM Sizes | 256MB, 512MB, 1GB, 2GB, 4GB, 8GB** |
| System Memory - Memory Voltage | 1.8V only |
| System Memory - Error Detection | Corrects single-bit errors Detects double-bit errors (using ECC memory) Supports Intel® x4 and x8 Single Device Data Correction (SDDC) |
| On-Board Devices - Chipset | Intel® 5100 (San Clemente) chipset Intel® ICH9R |
| On-Board Devices - SATA | Intel ICH9R SB SATAII Controller RAID 0, 1, 5, 10 support (Windows only) RAID 0, 1, 10 support (Linux) |
| On-Board Devices - IPMI | Support for Intelligent Platform Management Interface v.2.0 / 1.5 200-pin IPMI slot (SIMLC) ( Optional: AOC-SIMLC ) NOTE: KVM-over-LAN supported w/ AOC-SIM1U+ - PCB 1.1A only |
| On-Board Devices - Network Controllers | Intel® 82573V & 82573L Gigabit Ethernet Controller Supports 10BASE-T, 100BASE-TX, and 1000BASE-T, RJ45 output |
| Input Output - LAN | 2x RJ45 LAN ports |
| Input Output - USB | 2x USB rear ports 3x USB internal header 5 total USB ports, 2.0 Compliant / 1.1 Compliant |
| Input Output - Serial Port Header | 1 Fast UART 16550 serial port 1 Header |
| PC Health Monitoring - FAN | Total of eight 4-pin fans 8x fans with tachometer monitoring Status monitor for speed control Status monitor for on/off control Support for 3-pins (w/o speed control) Low noise fan speed control Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors |
| PC Health Monitoring - Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment CPU thermal trip support Thermal Control for 8x Fan Connectors PSU I 2 C temperature sensing logic Thermal Monitor 2 (TM2) support PECI |
| PC Health Monitoring - LED | System Information LED Suspend-state Indicator LED |
| PC Health Monitoring - Other Features | Chassis intrusion detection Chassis intrusion header |
| Chassis - Form Factor | 1U Rackmount |
| Chassis - Model | CSE-813MTQ-520C |
| Front Panel - Buttons | Power On/Off button System Reset button |
| Front Panel - LEDs | Power LED Hard drive activity LED 2x Network activity LEDs System Information LED |
| Expansion Slots - PCI-Express | 1 (x8) PCI-e slot |
| Drive Bays - Hot-swap | 4x 3.5" Hot-swap SAS / SATA drive bays |
| System Cooling - Fans | 4x 4cm 12,500 RPM fans |
| Power Supply | 520W AC to DC power supply w/ PFC; 520W AC to DC power supply w/ PFC; 520W AC to DC power supply w/ PFC |
| Power Supply - AC Voltage | 100 - 240V, 50 - 60Hz, 7 - 3Amp |
| Power Supply - 5V | 20 Amp |
| Power Supply - 5V standby | 3 Amp |
| Power Supply - 12V | 39 Amp |
| Power Supply - -12V | 0.5 Amp |
| Power Supply - 33V | 16 Amp |
| System BIOS - BIOS Type | 8Mb Flash EEPROM with Phoenix ® BIOS |
| Parts List - Items Included | Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X7DCL-3-O-P CSE-813MTQ-520C(B); Super X7DCL-3 Motherboard 1U Chassis (B = Black); Air Shroud; MCP-310-00029-01; 1U Air Shroud; Backplane; BPN-SAS-815TQ; SAS / SATA Backplane [ Manual ]; Cable(s); CBL-0049L CBL-0157L CBL-0186L; 16-pin to 16-pin Front Cable 8-Pin to 8-Pin Ribbon Cable For SGPIO SATA Cable SET OF 4: (23, 33, 44, 55cm), Right Angle; CDR-X7; Driver CD; Drive Tray(s); CSE-PT39(B); Hot-swappable Hard Drive Tray (B = Black); Fan(s); FAN-0061; 1U, 4cm Fan; Heatsink / Retention; SNK-P0017; Please refer to our Thermal Components Matrix; Mounting Rails; CSE-PT52; SC813M 1U Chassis Mounting Rails; Peripheral Drives; DVM-PNSC-824(B); Panasonic 8x DVD, 24x CD, DVD-ROM Drive; Power Supply; PWS-521-1H; 520W Power Supply; Riser Card; RSC-RR1U-E8; 1U PCI-E x8 Riser Card; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X7DCL-3-O-P CSE-813MTQ-520C(B); Super X7DCL-3 Motherboard 1U Chassis (B = Black); Air Shroud; MCP-310-00029-01; 1U Air Shroud; Backplane; BPN-SAS-815TQ; SAS / SATA Backplane [ Manual ]; Cable(s); CBL-0049L CBL-0157L CBL-0186L; 16-pin to 16-pin Front Cable 8-Pin to 8-Pin Ribbon Cable For SGPIO SATA Cable SET OF 4: (23, 33, 44, 55cm), Right Angle; CDR-X7; Driver CD; Drive Tray(s); CSE-PT39(B); Hot-swappable Hard Drive Tray (B = Black); Fan(s); FAN-0061; 1U, 4cm Fan; Heatsink / Retention; SNK-P0017; Please refer to our Thermal Components Matrix; Mounting Rails; CSE-PT52; SC813M 1U Chassis Mounting Rails; Peripheral Drives; DVM-PNSC-824(B); Panasonic 8x DVD, 24x CD, DVD-ROM Drive; Power Supply; PWS-521-1H; 520W Power Supply; Riser Card; RSC-RR1U-E8; 1U PCI-E x8 Riser Card; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X7DCL-3-O-P CSE-813MTQ-520C(B); Super X7DCL-3 Motherboard 1U Chassis (B = Black); Air Shroud; MCP-310-00029-01; 1U Air Shroud; Backplane; BPN-SAS-815TQ; SAS / SATA Backplane [ Manual ]; Cable(s); CBL-0049L CBL-0157L CBL-0186L; 16-pin to 16-pin Front Cable 8-Pin to 8-Pin Ribbon Cable For SGPIO SATA Cable SET OF 4: (23, 33, 44, 55cm), Right Angle; CDR-X7; Driver CD; Drive Tray(s); CSE-PT39(B); Hot-swappable Hard Drive Tray (B = Black); Fan(s); FAN-0061; 1U, 4cm Fan; Heatsink / Retention; SNK-P0017; Please refer to our Thermal Components Matrix; Mounting Rails; CSE-PT52; SC813M 1U Chassis Mounting Rails; Peripheral Drives; DVM-PNSC-824(B); Panasonic 8x DVD, 24x CD, DVD-ROM Drive; Power Supply; PWS-521-1H; 520W Power Supply; Riser Card; RSC-RR1U-E8; 1U PCI-E x8 Riser Card |
| Optional Parts List | Part Number; Description; AOC-SIMLC; IPMI 2.0 w/ Virtual Media Over LAN; Part Number; Description; AOC-SIMLC; IPMI 2.0 w/ Virtual Media Over LAN; Part Number; Description; AOC-SIMLC; IPMI 2.0 w/ Virtual Media Over LAN |
| ProcessorCache - CPU | Dual 771-pin LGA Sockets Supports up to Dual Intel® 64-bit Xeon® processor(s) of the same type below: Quad-Core Intel® Xeon®Processor 5400/5300 sequence (Harpertown /Clovertown processor) up to 3.16 GHz Dual-Core Intel® Xeon®Processor 5200/5100 sequence (Wolfdale/Woodcrest processor) up to 3.40 GHz |
| On-Board Devices - SAS | Broadcom SAS1068E RAID 0, 1, 10 support (Optional: AOC-IButton68) RAID 5 support |
| Input Output - SAS | 8 SAS / SATA ports |
| System BIOS - BIOS Features | Plug and Play (PnP) DMI 2.3 PCI 2.2 ACPI 1.0/2.0 USB Keyboard support Hardware BIOS Virus protection SMBIOS 2.3 |
| Input Output - Serial ATA | Six Serial ATA ports Four SATA hard drives supported |
| On-Board Devices - Graphics | XGI Z9 with 32 MB of video memory |
| Dimensions - Width | 17.2" (437mm) |
| Dimensions - Height | 1.7" (43mm) |
| Dimensions - Depth | 19.8" (503mm) |
| Dimensions - Available Colors | Beige, Black |
| PC Health Monitoring - CPU | Monitors for CPU Cores,+1.8V, +3.3V, +5V, ±12V, +3.3V Stdby, +5 Stdby, VBAT, HT, Memory, Chipset CPU Core 6-Phase-switching voltage regulator with auto-sense from 0.8375V-1.60V |
| Front Panel - Ports | 2x Front USB Ports 1x Serial COM Port |
| Input Output - VGA | 1x VGA Port |
| Operating Environment - Environmental Spec | Operating Temperature: 10°to 35°C (50°to 95°F) Non-operating Temperature: -40°to 70°C (-40°to 158°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5 to 95% (non-condensing) |
| Peripheral Drives - DVD-ROM | Slim DVD-ROM drive |
| SAS SATA Backplane | 1x SAS / SATA Backplane; 1x SAS / SATA Backplane; 1x SAS / SATA Backplane |
| Dimensions - Gross Weight | 31 lbs (14.1kg) |
| On-Board Devices - Super IO | Winbond 83627DHG chip |
| On-Board Devices - Clock Generator | CK505 chip |
| Input Output - IDE | Single EIDE channel supports up to two UDMA IDE devices(IDE-M, IDE-S) including CF card Supports UDMA Mode 5, PIO Mode 4, and ATA/100 Compact Flash (40-pin connector, IDE 1, single channel) slot |
| Input Output - Keyboard Mouse | PS/2 keyboard and mouse ports |
| Input Output - Floppy | 1 Floppy controller; 1.44 MB, 2.88 MB |
| ProcessorCache - Operating System Software | Supports 64-bit Operating Systems Supports 32-bit Operating Systems |
| Front Panel - Optional Front Bezel | Please refer to the Front Bezel Compatibility Table |
| Product SKUs - SYS-6015C-M3B | SuperServer 6015C-M3B ( Black ) |
| Product SKUs - SYS-6015C-M3 | SuperServer 6015C-M3 ( Beige ) |
Отзывы
Загрузка отзывов...
Добавить отзыв
Оплачивайте покупки удобным способом. В интернет-магазине доступно 3 варианта оплаты:
- Наличные при самовывозе или доставке курьером. Специалист свяжется с вами в день доставки, чтобы уточнить время и заранее подготовить сдачу с любой купюры. Вы подписываете товаросопроводительные документы, вносите денежные средства, получаете товар и чек.
- Безналичный расчет при самовывозе или оформлении в интернет-магазине: карты МИР, Visa и MasterCard. Чтобы оплатить покупку, система перенаправит вас на сервер системы ASSIST. Здесь нужно ввести номер карты, срок действия и имя держателя.
- ЮMoney при онлайн-заказе. Для совершения покупки система перенаправит вас на страницу платежного сервиса. Здесь необходимо заполнить форму по инструкции.
Экономьте время на получении заказа. В интернет-магазине доступно 4 варианта доставки:
- Курьерская доставка работает с 9.00 до 19.00. Когда товар поступит на склад, курьерская служба свяжется для уточнения деталей. Специалист предложит выбрать удобное время доставки и уточнит адрес. Осмотрите упаковку на целостность и соответствие указанной комплектации.
- Самовывоз из магазина. Список торговых точек для выбора появится в корзине. Когда заказ поступит на склад, вам придет уведомление. Для получения заказа обратитесь к сотруднику в кассовой зоне и назовите номер.
- Постамат. Когда заказ поступит на точку, на ваш телефон или e-mail придет уникальный код. Заказ нужно оплатить в терминале постамата. Срок хранения — 3 дня.
- Почтовая доставка через почту России. Когда заказ придет в отделение, на ваш адрес придет извещение о посылке. Перед оплатой вы можете оценить состояние коробки: вес, целостность. Вскрывать коробку самостоятельно вы можете только после оплаты заказа. Один заказ может содержать не больше 10 позиций и его стоимость не должна превышать 100 000 р.
