SuperServer 4029GP-TRT
Арт. SYS-2049P-TN8R
Продается и поддерживается только в составе готовой системы
Нашли дешевле?
| Motherboard | Super X11QPL; Super X11QPL; Super X11QPL; Super X11QPL |
| Processor - CPU | Quad Socket P (LGA 3647) 2nd Gen Intel® Xeon® Scalable Processors and Intel® Xeon® Scalable Processors ‡ , 3 UPI up to 10.4GT/s Support CPU TDP up to 205W |
| Processor - Note | ‡ BIOS version 3.0 or above is required to support 2nd Gen Intel® Xeon® Scalable processors |
| System Memory - Memory Capacity | 48 DIMM slots Up to 12TB 3DS ECC DDR4-2933MHz † RDIMM/LRDIMM Supports Intel® Optane™ DCPMM †† |
| System Memory - Memory Type | 2933 † /2666MHz ECC DDR4 RDIMM/LRDIMM |
| On-Board Devices - Chipset | Intel® C621 chipset |
| On-Board Devices - SATA | SATA3 via Intel C621; RAID 0, 1, 5, 10 |
| On-Board Devices - IPMI | Support for Intelligent Platform Management Interface v.2.0 IPMI 2.0 with virtual media over LAN and KVM-over-LAN support |
| Input Output - SATA | 2 SATA3 (6Gbps) ports |
| Input Output - LAN | 1 RJ45 GbE LAN port 1 RJ45 Dedicated IPMI LAN port |
| Input Output - USB | 2 USB 3.0 ports (front) |
| Input Output - Video | 1 VGA Connector |
| Input Output - Serial Port Header | 1 COM port (rear) |
| PC Health Monitoring - FAN | Fans with tachometer monitoring Status monitor for speed control Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors |
| PC Health Monitoring - Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment Thermal Control for fan connectors |
| Chassis - Form Factor | 2U Rackmount |
| Chassis - Model | CSE-218LTS-R2K21P |
| Dimensions and Weight - Height | 3.5" (89mm) |
| Dimensions and Weight - Width | 17.2" (437mm) |
| Dimensions and Weight - Depth | 30.2" (767mm) |
| Dimensions and Weight - Weight | Net Weight: 47.5 lbs (21.55 kg) Gross Weight: 73.5 lbs (33.34 kg) |
| Dimensions and Weight - Available Colors | Black |
| Front Panel - Buttons | Power On/Off button System Reset button |
| Front Panel - LEDs | Power status LED HDD activity LED Network activity LEDs System information (overheat/UID) LED |
| Expansion Slots - PCI-Express | 5 PCI-E 3.0 x8 slots 2 PCI-E 3.0 x16 slots (4 CPUs need to be installed for full access to PCI-E slots and onboard controllers. |
| Drive Bays - Hot-swap | 2 Hot-swap 2.5" SATA3 drive bays 8 Hot-swap 2.5" U.2 NVMe SSD bays |
| System Cooling - Fans | 4 heavy duty fans with optimal fan speed control |
| Power Supply | 2200W Redundant Titanium Level Power Supplies with PMBus; 2200W Redundant Titanium Level Power Supplies with PMBus; 2200W Redundant Titanium Level Power Supplies with PMBus; 2200W Redundant Titanium Level Power Supplies with PMBus |
| Power Supply - 12V | Max: 100A / Min: 0A (1200W) Max: 150A / Min: 0A (1800W) Max: 165A / Min: 0A (1980W) Max: 174.17A / Min: 0A (2090W) Max: 183.3A / Min: 0A (2200W) Max: 174.17A / Min: 0A (2090W) |
| Power Supply - Certification | Titanium Level [ Test Report ] |
| System BIOS - BIOS Type | 128Mb SPI Flash EEPROM with AMI BIOS |
| Parts List - Items Included | Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X11QPL CSE-218LTS-R2K21P; Super X11QPL Motherboard 2U Chassis; Backplane; BPN-NVME3-218L-S2; 2U Backplane Supports 8 x 2.5" NVMe and 2 x 2.5" SAS3/SATA3 Storage Media,HF,RoHS; Cable 1; CBL-0097L-03; MINI SAS-4 SATA,INT,51CM,51CM SB,30AWG; Cable 2; CBL-PWEX-1076; PWEX,2X4F/P4.2 TO 2X2F/P4.2 x2,BLK*4,YEL*4,30CM,18AWG; Cable 3; CBL-SAST-1044; SLIMLINE SAS (LE) to SLIMLINE SAS, INT, 57CM,32AWG,85; Cable 4; CBL-SAST-1045; SLIMLINE SAS (LE) to SLIMLINE SAS, INT, 62CM,32AWG,85; Cable 5; CBL-SAST-1046; SLIMLINE SAS (LE) to SLIMLINE SAS, INT, 39CM,32AWG,85; Cable 6; CBL-SAST-1048; SLIMLINE SAS x8 to SLIMLINE SAS x8, INT, 10CM,32AWG,85; Heatsink / Retention; SNK-P0068PS; 2U Passive CPU Heat Sink for X11 Purley Platform Equipped with a Narrow Retention Mechanism; Power Supply; PWS-2K21A-2R1; 2U 2200W power supply with PMBus and 200-240Vdc input,RoHS; FAN-0198L4; 80x80x38 mm, 14.9K RPM for SC218L Low Cost 4-way Server; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X11QPL CSE-218LTS-R2K21P; Super X11QPL Motherboard 2U Chassis; Backplane; BPN-NVME3-218L-S2; 2U Backplane Supports 8 x 2.5" NVMe and 2 x 2.5" SAS3/SATA3 Storage Media,HF,RoHS; Cable 1; CBL-0097L-03; MINI SAS-4 SATA,INT,51CM,51CM SB,30AWG; Cable 2; CBL-PWEX-1076; PWEX,2X4F/P4.2 TO 2X2F/P4.2 x2,BLK*4,YEL*4,30CM,18AWG; Cable 3; CBL-SAST-1044; SLIMLINE SAS (LE) to SLIMLINE SAS, INT, 57CM,32AWG,85; Cable 4; CBL-SAST-1045; SLIMLINE SAS (LE) to SLIMLINE SAS, INT, 62CM,32AWG,85; Cable 5; CBL-SAST-1046; SLIMLINE SAS (LE) to SLIMLINE SAS, INT, 39CM,32AWG,85; Cable 6; CBL-SAST-1048; SLIMLINE SAS x8 to SLIMLINE SAS x8, INT, 10CM,32AWG,85; Heatsink / Retention; SNK-P0068PS; 2U Passive CPU Heat Sink for X11 Purley Platform Equipped with a Narrow Retention Mechanism; Power Supply; PWS-2K21A-2R1; 2U 2200W power supply with PMBus and 200-240Vdc input,RoHS; FAN-0198L4; 80x80x38 mm, 14.9K RPM for SC218L Low Cost 4-way Server; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X11QPL CSE-218LTS-R2K21P; Super X11QPL Motherboard 2U Chassis; Backplane; BPN-NVME3-218L-S2; 2U Backplane Supports 8 x 2.5" NVMe and 2 x 2.5" SAS3/SATA3 Storage Media,HF,RoHS; Cable 1; CBL-0097L-03; MINI SAS-4 SATA,INT,51CM,51CM SB,30AWG; Cable 2; CBL-PWEX-1076; PWEX,2X4F/P4.2 TO 2X2F/P4.2 x2,BLK*4,YEL*4,30CM,18AWG; Cable 3; CBL-SAST-1044; SLIMLINE SAS (LE) to SLIMLINE SAS, INT, 57CM,32AWG,85; Cable 4; CBL-SAST-1045; SLIMLINE SAS (LE) to SLIMLINE SAS, INT, 62CM,32AWG,85; Cable 5; CBL-SAST-1046; SLIMLINE SAS (LE) to SLIMLINE SAS, INT, 39CM,32AWG,85; Cable 6; CBL-SAST-1048; SLIMLINE SAS x8 to SLIMLINE SAS x8, INT, 10CM,32AWG,85; Heatsink / Retention; SNK-P0068PS; 2U Passive CPU Heat Sink for X11 Purley Platform Equipped with a Narrow Retention Mechanism; Power Supply; PWS-2K21A-2R1; 2U 2200W power supply with PMBus and 200-240Vdc input,RoHS; FAN-0198L4; 80x80x38 mm, 14.9K RPM for SC218L Low Cost 4-way Server; Part Number; Description; Motherboard / Chassis; MBD-X11QPL CSE-218LTS-R2K21P; Super X11QPL Motherboard 2U Chassis; Backplane; BPN-NVME3-218L-S2; 2U Backplane Supports 8 x 2.5" NVMe and 2 x 2.5" SAS3/SATA3 Storage Media,HF,RoHS; Cable 1; CBL-0097L-03; MINI SAS-4 SATA,INT,51CM,51CM SB,30AWG; Cable 2; CBL-PWEX-1076; PWEX,2X4F/P4.2 TO 2X2F/P4.2 x2,BLK*4,YEL*4,30CM,18AWG; Cable 3; CBL-SAST-1044; SLIMLINE SAS (LE) to SLIMLINE SAS, INT, 57CM,32AWG,85; Cable 4; CBL-SAST-1045; SLIMLINE SAS (LE) to SLIMLINE SAS, INT, 62CM,32AWG,85; Cable 5; CBL-SAST-1046; SLIMLINE SAS (LE) to SLIMLINE SAS, INT, 39CM,32AWG,85; Cable 6; CBL-SAST-1048; SLIMLINE SAS x8 to SLIMLINE SAS x8, INT, 10CM,32AWG,85; Heatsink / Retention; SNK-P0068PS; 2U Passive CPU Heat Sink for X11 Purley Platform Equipped with a Narrow Retention Mechanism; Power Supply; PWS-2K21A-2R1; 2U 2200W power supply with PMBus and 200-240Vdc input,RoHS; FAN-0198L4; 80x80x38 mm, 14.9K RPM for SC218L Low Cost 4-way Server |
| Management - Software | SuperDoctor® 5 Watch Dog NMI SUM IPMI 2.0 |
| Management - Power Configurations | ACPI Power Management Power-on mode for AC power recovery |
| On-Board Devices - Graphics | ASPEED AST2500 BMC |
| PC Health Monitoring - CPU | Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory. 4+1 Phase-switching voltage regulator |
| Processor - Cores | Up to 28 Cores |
| System Memory - Note | † 2933MHz in two DIMMs per channel can be achieved by using memory purchased from Supermicro †† Cascade Lake only. Contact your Supermicro sales rep for more info. |
| Operating Environment - RoHS | RoHS Compliant |
| Operating Environment - Environmental Spec | Operating Temperature: 10°C ~ 35°C (50°F ~ 95°F) Non-operating Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F) Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
| On-Board Devices - Network Connectivity | 1 Gigabit Ethernet port via Intel® i210 |
| Input Output - NVMe | 8 U.2 NVMe |
| Power Supply - Total Output Power | 1200W/1800W/1980W/2090W/2200W (UL/cUL only) |
| Power Supply - DimensionW x H x L | 106.5 x 82.4 x 203.5 mm |
| Power Supply - Input | 1200W: 100-127 Vac / 14-11 A / 50-60 Hz 1800W: 200-220 Vac / 10-9.5 A / 50-60 Hz 1980W: 220-230 Vac / 10-9.5 A / 50-60 Hz 2090W: 230-240 Vac / 10-9.8 A / 50-60 Hz 2200W: 220-240 Vac / 12-11 A / 50-60 Hz (UL/cUL only) 2090W: 180-220 Vac / 14-11 A / 50-60 Hz (UL/cUL only) 2090W: 230-240 Vdc / 10-9.8 A (CCC only) |
| Power Supply - 12Vsb | Max: 2A / Min: 0A |
| Power Supply - Output Type | Gold Finger (connector on M/P) |
| Drive Bays - M2 | 2 M.2 M key for NVMe/SATA3 (22110/2280) |
| Product SKUs - SYS-2049P-TN8R | SuperServer 2049P-TN8R ( Black ) |
Отзывы
Загрузка отзывов...
Добавить отзыв
Оплачивайте покупки удобным способом. В интернет-магазине доступно 3 варианта оплаты:
- Наличные при самовывозе или доставке курьером. Специалист свяжется с вами в день доставки, чтобы уточнить время и заранее подготовить сдачу с любой купюры. Вы подписываете товаросопроводительные документы, вносите денежные средства, получаете товар и чек.
- Безналичный расчет при самовывозе или оформлении в интернет-магазине: карты МИР, Visa и MasterCard. Чтобы оплатить покупку, система перенаправит вас на сервер системы ASSIST. Здесь нужно ввести номер карты, срок действия и имя держателя.
- ЮMoney при онлайн-заказе. Для совершения покупки система перенаправит вас на страницу платежного сервиса. Здесь необходимо заполнить форму по инструкции.
Экономьте время на получении заказа. В интернет-магазине доступно 4 варианта доставки:
- Курьерская доставка работает с 9.00 до 19.00. Когда товар поступит на склад, курьерская служба свяжется для уточнения деталей. Специалист предложит выбрать удобное время доставки и уточнит адрес. Осмотрите упаковку на целостность и соответствие указанной комплектации.
- Самовывоз из магазина. Список торговых точек для выбора появится в корзине. Когда заказ поступит на склад, вам придет уведомление. Для получения заказа обратитесь к сотруднику в кассовой зоне и назовите номер.
- Постамат. Когда заказ поступит на точку, на ваш телефон или e-mail придет уникальный код. Заказ нужно оплатить в терминале постамата. Срок хранения — 3 дня.
- Почтовая доставка через почту России. Когда заказ придет в отделение, на ваш адрес придет извещение о посылке. Перед оплатой вы можете оценить состояние коробки: вес, целостность. Вскрывать коробку самостоятельно вы можете только после оплаты заказа. Один заказ может содержать не больше 10 позиций и его стоимость не должна превышать 100 000 р.
